Nädala TOP

Top | Alar Karise vene ämber (35)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 3. september 2021 19:45

Foto: Tiina Kõrtsini

Riigikogus presidendiks hääletatud Alar Karis otsustas millegipärast ühe esimese asjana teatada, et kohalike venelastega vene keeles rääkima hakkamisest. Tulenes see sellest, et ta valiti Kadriorgu Ühtse Venemaaga lepingut omava Keskerakonna häältega? Vene keeles rääkima hakkav riigipea annab signaali, et eesti keele oskus pole Eestis vajalik, toetades sellega umbkeelsust ja venekeelse hariduse jätkumist. Kas Karis tahab, et siinsed 100 000 Vene kodanikku tunneksid end Eestis kui Venemaal, kus presidentki räägib nendega vene keeles. Või on Karis hoopis suur rahvaste ühendaja, kui juba Venemaalgi on teda julge sammu eest kiidetud.

Valitsuse maskitõmblused

On huvitav, et ajal, mil Taani loobub koroonapiirangutest, kehtestab Eesti valitsus ühe vitsaga lüües hoopis üleüldise maskikohustuse. Ometi oli just lootus, et vaktsineeritud maski enam kandma ei pea üks olulisi präänikuid, mis meelitas nii mõnegi kaitsesüsti saama. Nüüdsel valitsuse arutelul, et vaktsineeritud ei peaks siiski maski kandma, on aga juures juba valimiste lõhn, lisaks soovitakse ilmselt sellega elavdada ka üsna soikunud vaktsineerimist.

Mida Karised oskavad?

Kui Alar Karis otsustas riigipeaks tahta, siis pidi ta olema teadlik enda ja oma naise võimetest, mida nad eesti rahvale pakkuda suudavad. Kas Karis on meile eeskujuks sportlike eluviiside propageerimisel ning jookseb, suusatab ja sõidab rattaga sama muljetavaldavalt nagu president Kaljulaid? Või kui Sirje Karis ütleb hoopis, et president „ikka joob õlut, loomulikult“, siis millistest kogustest võiks jutt olla? Ja kas presidendiproua ise ikka oskab leiba küpsetada, et jätkata 2006. aastast alguse saanud esileedide kulinaaria- ja rulluisutraditsioone?

Kersna magas 1. septembri maha?

Liina Kersna näikse nii hõivatud olevat ministeeriumisisese vastuseisuga võitlemise ja vallandamistega, et õppeaasta alguski magati maha. Kuidas muidu seletada mitut järjestikust ämbrit, kus kooskõlastamatuse tulemusel taheti karantiini saata Tartu kool ning vahetult enne 1. septembri aktuseid nõuti ootamatult koolidelt aktusele tulevate vanemate vaktsineerimiskontrollist loobumist või õigemini kõigi lausalist sisselaskmist, kui kasutada ministri lemmikväljendit.

Austria kohus ei näinud Veerpalu

Suusataja Andrus Veerpalu ei ilmunud Austria kohtusse, mille peale arvas siinne juuraspetsialist, et Eesti pole kohustatud Veerpalu Austriale välja andma, kui asi peaks ametlikuks minema. Samas on teada, et Eesti annab pidevat oma kodanikke lahkel käel ameeriklastele sealse karmi karistussüsteemi kätte. Kas väljaandmine sõltub sellest, kui mõjuvõimas riik seda küsib või otsustame näo järgi, keda anda välja, keda mitte ja astume vastavaid samme?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee