PAKISTANI KÄEPIKENDUS AFGANISTANIS: Üks Haqqani juhte Anas Haqqani (paremal) vestlemas Afganistani kõrgema lepitusnõukogu juhi Abdullah Abdullahiga Kabulis.Foto: AP/Scanpix
Juhan Mellik 3. september 2021 16:58

Äärmuslik Taliban valitseb taas Afganistani, kuid nad pole sugugi ainukesed islamiäärmuslased, kes ameeriklaste lahkumise üle rõõmustavad. Islamistid tähistavad üle maailma, nii Afganistanis kui ka mujal – ning neist nii mõnegi kõrval tundub Taliban kui mõõdukuse ja mõistlikkuse etalon.

„Võimalik,“ kõlas ameeriklaste ühendstaabi esimehe, kindral Mark Miley lakooniline vastus ajakirjanike küsimusele selle kohta, kas Taliban võiks ehk terrorivastases võitluses kaasa aidata. Fakt, et ameeriklased sellist varianti üldse kaaluvad, kõneleb iseenda eest. 26. augusti enesetapurünnak Kabuli lennuväljal nõudis 13 Ameerika sõjaväelase (ning hulgaliselt rohkemate afgaanide) elu. Vastutuse võttis endale rühmitis nimega Islamiriik-Khorasan (või siis ISIS Khorasani provintsis, lühendatult ISIS-K). ISIS-K on küll Talibaniga vaenujalal, kuid islamiradikaalide maailmas valitsevad keerukad suhted. Mitmed tegijad on omavahel vaenujalal, kuid kõiki ühendab üks joon: nad tunnevad heameelt ameeriklaste alandava lahkumise üle Afganistanist.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
  • võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99