Hiina Justin Bieberina tuntud popstaar Lu Han (fotol reklaamitahvlil) enam kohalikku telesse ei pääse, sest ta on valitsuse arvates liiga naiselik.

Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 3. september 2021 11:34

Hiina valitsus teatas neljapäeval, et „naiselikel meestel“ on nüüdsest televisioonis esinemine keelatud. See on osa president Xi Jinpingi riiklikust uuenduskuurist, mis järgib tema enda nägemust Hiinast. Presidendi arvates muudavad „tüdrukuliku välimusega“ Aasia popstaarid kohalikke noori mehi liiga naiselikuks.

Hiina kommunistliku valitsuse uute korraldustega anti ettevõtjatele ja avalikkusele käsk viia riigis toimuv vastavusse Xi Jinpingi riikliku uuenduskuuriga, mis väljendab tema nägevust Hiinast. Presidendi arvates on kuulsuste suhtes avaldatav tähelepanu Hiinas ja eriti naaberriikides (Lõuna-Korea, Jaapan) lausa ebaterve. Valitsus käskis kohalikel ringhäälinguorganisatsioonidel vältida „vulgaarsete kuulsuste“ reklaamimist ning jõukuse ja tuntuse imetlemist, vahendab The Diplomat. „Programmid peaksid jõuliselt edendama Hiina suurepärast traditsioonilist, revolutsioonilist ja edasijõudnud sotsialistlikku kultuuri,“ teatas piirangutega tegelev regulaator.

Aktivistide silmis on valitsuse karmid meetmed ja maskuliinsuse rõhutamine (nagu partei seda kirjeldab) ohuks paljudele hiinlastele. Nad kardavad, et uued reeglid võivad kujuneda ametlikult kohaliku LGBTQ+ kogukonna järsuks mahasurumiseks. Sarnaseid kampaaniaid on nähtud varem ka näiteks Venemaal.

President Xi Jinpingi arvates peaksid meessoost kuulsused olema ikkagi mehelikud – umbes nagu tema ise.

Foto: SIPA/Scanpix

Varem on Hiina kommunistlik režiim avaldanud „poistebändide kultuuri“, hasart- ja videomängude jpm sarnase suhtes ametlikku kriitikat. Nüüd astutakse kõige selle vastu kindlamaid samme. Hiljuti jõustusid ka piirangud, mis takistavad alaealistel hiinlastel arvutimängudega tegelemist. Nad tohivad nädala jooksul mängida võrgumänge kokku vaid kolm tundi ja ainult nädalavahetustel. Mängude arendajad pidid juba varem saama uute toodete väljastamiseks valitsuselt loa ning ametnikud on kutsunud arendajaid üles lisama mängudesse rahvuslikku temaatikat.

Hiinat ainuvalitsev kommunistlik partei karmistab ka kontrolli kõigi kuulsuste üle. Ringhäälinguettevõtted peaksid regulaatori hinnangul vältima neid esinejaid, kes on „rikkunud avalikku korda“ või „kaotanud moraalitunde“. Kindel keeld pandi ka saadetele, kus astuvad üles kuulsuste lapsed. Kohalik sotsiaalmeediaplatvorm Weibo sulges hiljuti paljud meelelahutusuudiste ja fänniklubidega seotud kontod. Juba on esimesi „langenuid“. Populaarne näitlejanna Zhao Wei on selgitusteta voogedastusplatvormidelt kadunud – tema nimi on filmide ja sarjade lõputiitritest eemaldatud.