Alar Karis valiti presidendiks

Foto: Tiina Kõrtsini / Martin Ahven / Robin Roots
Eesti uudised
31. august 2021 14:17

PRESIDENDIVALIMISTE BLOGI | 72 poolthäälega riigipeaks! Alar Karis on veendunud: meil võiks olla haritud ja tark rahvas (639)

Ainsa presidendikandidaadina üles seatud Alar Karis sai teisipäeval riigikogus toimunud hääletusel 72 häält, seega valiti riigipea ära riigikogu teises valimisvoorus. 58 häält sai Karis ilmselt koalitsioonisaadikutelt ning 14 häält opositsioonierakondadelt.

Hääletamise teisest voorust võttis osa 80 riigikogu liiget, ristiga märgistamata hääletamissedeleid oli kaheksa.

Valituks saamiseks oli presidendikandidaadil vaja riigikogu koosseisu kahekolmandikulist häälteenamust ehk vähemalt 68 riigikogu liikme toetust.

Esimeses hääletusvoorus esmaspäeval sai Karis 63 riigikogu liikme toetuse. Hääletusel osales siis 79 saadikut. 16 hääletussedelit oli ristiga märgistamata.

12:40

Õnnitlused tulid ka põhjanaabritelt!

19:47

President Kersti Kaljulaid on veendunud, et riigikogu tegi hea valiku.

„Riigikogu valis täna Alar Karise tugeva toetusega järgmiseks Vabariigi presidendiks. Karis asub seda ametit täitma 11. oktoobril. Kohtusin järgmise riigipeaga Kadriorus, et soovida talle õnne ja jõudu tööle. Riigikogu on teinud hea valiku,“ sõnas Kaljulaid.

16:09

Karis ja Kaljulaid suundusid Kadrioru lossi lõunale. Hea võimalus Karisel tutvuda tulevaste ameti- ja eluruumidega.

16:07

President ja tema ametijärglane tervitasid nagu vanad sõbrad.

16:03

Karis saabus Kadrioru lossi!

15:57

Jälgi Alar Karise kohtumist president Kersti Kaljulaidiga!

15:39

Jüri Ratas lubab algatada valimiskorra muudatuse, et viie aasta pärast saaks presidenti valida rahvas.

15:04

Olulisima sotsiaalse probleemina, millega tuleb tegeleda, nimetab Karis koduvägivalda.

15:03

Karis peab vajalikuks edasi minna valimiskorralduse muutmisega ja lubab seda protsessi suunata ka Kadriorust, et see ei sumbuks ja me viie aasta pärast taas sama probleemi ees poleks.

15:02

Riigivisiidile Venemaale läheks Karis siis, kui keskkond seda parasjagu soosib.

15:01

Eeskuju lubab Karis võtta kõikidest varasematest presidentidest.

14:58

Karis lubab venekeelset kogukonda kõnetada nende emakeeles.

14:58

Presidendiks valitu kinnitab, et on oma abikaasale juba helistanud.

14:57

Õhtuleht küsis, mida plaanib Karis presidendina võtta südameasjaks. Karis vastas, et teemad kujunevad ajaga välja, aga ta on seisukohal, et meil võiks olla haritud ja tark rahvas ja see võiks olla motiiv, kuidas ta oma presidentuuri täidab.

14:54

Karis annab praegu pressikonverentsi!

14:48

Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev ütleb, et tänu presidendi äravalimisele saab koalitsioon tugevamana edasi minna.

14:44

Ülevaade hääletamistulemustest: Riigikogu valis tänasel erakorralisel istungjärgul Vabariigi Presidendiks Alar Karise, keda toetas salajasel hääletusel 72 Riigikogu liiget.

Hääletamise teisest voorust võttis osa 80 Riigikogu liiget, ristiga märgistamata hääletamissedeleid oli kaheksa.

Valituks saamiseks oli presidendikandidaadil vaja Riigikogu koosseisu kahekolmandikulist häälteenamust ehk vähemalt 68 Riigikogu liikme toetust.

Alar Karise kandidatuuri esitasid teiseks hääletusvooruks taas Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Eesti Reformierakonna fraktsiooni 59 saadikut.

Karis sai esimeses hääletusvoorus 63 Riigikogu liikme toetuse. Hääletusel osales siis 79 saadikut. 16 hääletussedelit oli ristiga märgistamata.

14:43

Täna kell 16.00 on valitud president Alar Karis palutud Kadriorgu president Kersti Kaljulaidiga hilisele lõunale.

14:41

EKRE presidendikandidaat Henn Põlluaas ütleb, et ta õnnitles presidendiks valitud Alar Karist ja on veendunud, et Karis on väärikas isik seda rolli täitma. Ta kurvastab, et tema hääletamiseni presidendikandidaadina ei jõutudki. Ta loodab, et Karis on põhiseaduse mõtet järgiv president. EKRE tunnustab Karist presidendina, protestiga riigikohtusse ei minda.

14:35

Karis tänab riigikogu kõnetoolist saadikuid, kes tema poolt hääletasid, ja mõistab neid, kes seda ei teinud. Ta lubab olla riigikogule ja kõikidele poliitilistele jõududele heaks partneriks.

Loe rohkem