Foto: Grete-Elisabeth Lauri
Ohtuleht.ee 27. august 2021 19:38

Eesti ühe kooli äsjane karantiini saatmine on hea näide sellest, mis juhtub, kui riik otsuse või määruse sõnastamisel on hooletu, samas aga nende täitmist kontrolliv riigiamet veab sõrmega paberil järge. Kuigi haridusministeerium äsja uhkelt presenteeris, kuidas sel õppeaastal naastakse kontaktõppe juurde, leidis terviseamet ministeeriumi määrust täites, et karantiini saatmise loobumine hakkab kehtima alles õppeaasta algusest 1.septembrist.

Ometi on teada, et väga paljudes õppeasutustes algab kool juba augusti lõpus ning tavamõistuse alusel tulnukski määrust rakendada just sellest lähtudes. Sellest tulenebki põhimõtteline küsimus – kas Eesti ametnik on silmaklappidega hobune omal initsiatiivil, et oleks lihtsam liigselt mõtlemata oma tööd teha või on ta oma ametkonna poolt sunnitud sellesse rolli, kuna oma peaga mõtlemine võib kaasa tuua vaid ebameeldivusi.

Praegu tuligi välja absurdne olukord, et 1.septembril kooliminejaid lähikontakti korral koduõppele ei saadeta, kuid augusti lõpul kooli alustanud peavad istuma 10 päeva kodus karantiinis. Haridusminister Liina Kersna võib küll öelda, et tegu oli ministeeriumi ja terviseameti vahelise kooskõlastamata jätmisega, kuid kas poleks siingi pidanud lähtuma vanasõnast – enne mune, siis kaaguta? Pigem võinuks pidada õppeaasta alguse pressikonverentsi Estonia teatri restorani asemel töisemates oludes ning selle kõrval võinuks asjassepuutuvate ametkondadega läbi rääkida ka määruse rakendamise küsimused.

Kui haridusministrilegi tuleb üllatusena, et osad koolid alustavad juba augustis, siis mil määral ta üldse haridusasjadega on kursis? Praegu saavutas minister küll telefoni teel asju klaarides karantiini tühistamise, kuid jama ei tekkinuks, kui ministeerium oleks olnud kursis, millal algab koolides õppeaasta ning terviseamet oleks lähtunuks tervest mõistusest ja määruse mõttest. Praegu jäi mulje, et erinevad riigiasutused ei tegutse ühise eesmärgi nimel eeskätt inimeste huve silmas pidades, vaid tuima ja hingetu riigimasinana, kus lõpuni välistada ei saa ka ühe asutuse soovi teisele ära panna. Sest miks ei konsulteeritud määruse osas esmalt ministeeriumiga, vaid laiatati kool kohe karantiini?

Kommentaarid  (31)

Õigekiri! 30. august 2021 09:16
Õige on "lajatati", mitte "laiatati"! Uih! Häbi - häbi!
29. august 2021 16:43
Ajakirjandus saab hetkel vildakalt teemast aru. Minister ei eksi kunagi. Ei vabanda. Teised on rumalad.
Minaise 29. august 2021 19:18
Lisaks veel et ei vastuta ka
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS