Maailm

PLAHVATUSED KABULIS: Talibaniga vaenujalal olev Khorasani Islamiriik on korraldanud veretöid ka koolis ja sünnitusmajas (1)

Aare Kartau, 27. august 2021 13:32

Islamiriik korraldab kaost ka Afganistanis. Fotol ISISe võitlejad Süürias.

Foto: Reuters/Scanpix

Neljapäeval toimusid Kabuli rahvusvahelise lennujaama lähedal enesetapurünnakud. Kahes plahvatuses sai surma vähemalt 90 inimest – nende seas oli tsiviilisikute kõrval ka USA sõdureid ja Talibani liikmeid. Rünnakute eest võttis vastutuse terrorirühmitus Islamiriik, täpsemalt selle Khorasani haru (ISIS-K), mis on olnud juba aastaid nii USA kui ka Talibaniga vaenujalal. Seda peetakse Afganistani pinnal tegutsevatest radikaalsetest islamirühmitustest vägivaldseimaks.

Võrreldes näiteks Talibaniga on Khorasani Islamiriik (ISIS-K või IS-K) üsna uus grupeering. See loodi 2015. aasta alguses, kui äärmuslik islamirühmitus ISIS üritas oma haaret laiendada ka väljaspoole Süüriat ja Iraaki. Ida-Afganistanis ilmavalgust näinud ISIS-K – mis koosneski esialgu Süüriast ja Iraagist saabunud džihadistide tuumikust – hakkas enda ridadesse värbama eelkõige juhtkonnaga rahulolematuid Talibani liikmeid, kelle arvates ei tegutsenud nende rühmitus piisavalt otsustavalt ega karmikäeliselt. Seetõttu pidasidki mõned pahased taliibid sobivamaks liituda radikaalsema ISISega.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

27.08.2021
Kabuli lennujaama lähistel plahvatasid pommid, surma sai vähemalt 90 inimest, nende hulgas 13 USA sõjaväelast
27.08.2021
KOHUTAV PÄEV KABULIS: lennukile pääsu lootva inimmassi keskel kärgatasid pommid
06.08.2021
„OLEME SÜNDINUD SELLEKS, ET SURRA!“ Taliban näitab Afganistani valitsusele, rahvale ja maailmale musklit