Juhtkiri

Juhtkiri | Riigipea valimine seaduse taha ei jää (4)

Ohtuleht.ee, 26. august 2021 19:06

Kuigi presidendivalimiste senine kord on saanud kriitikat igast ilmakaarest, pole olukord sugugi lootusetu, vaid on pigem üsna hea. Sest vaatamata kogu taasiseseisvumisaja väldanud nurinale pole kehtiv riigipea valimissüsteem meid kordagi alt vedanud. Ja kui president on ära valitud igas olukorras, siis ega ta selgi korral valimata jää. Isegi möödunud korral, kui asi tundus viis aastat tagasi enam kui keeruline, sai riigipea ilma suurema hilinemiseta paika pandud. Ning juhul, kui riigipea valik tõepoolest mingil põhjusel ka veniks, ei jääks riik peata, sest uue riigipea selgumiseni jätkaks lihtsalt senine.

Sestap pole põhjust nuriseda sellegi üle, kui erakonnad seavad üles vaid ühe kandidaadi. Meenutagu see pealegi nõukaaega, kuid ilma konkurentideta valimine pole kuidagi seadusevastane sõltumata sellest, kas lihtsalt pole soovijaid riigipea kohale või ei jätku mõnel üritajal kandidatuuri ülesseadmiseks nõutaval hulgal hääli.

Mida rohkem salaleppeid, seda suurem on oht lõppkokkuvõttes õõnestada Eesti demokraatiat. Kui võimuliit eeldab Isamaalt ja sotsidelt riigimehelikkust, see tähendab tahab nende hääli Karise toetuseks, siis märksa kehvem oleks olukord, kus kõigi fraktsiooniliikmete toetusallkirjadega kandideerima hakkav Karis ei saaks tegelikul hääletusel riigikogu saalis sugugi mitte kõiki tema kandidatuuri esitanute hääli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee