Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Triinu Laan, Aare Kartau 27. august 2021 09:08

Afganistanis Kabuli lennujaama lähistel toimus Eesti aja järgi kella 16.45 kaks plahvatust, milles hukkus vähemalt 90 inimest, nende seas ka lapsi. Tsiviilisikute ja USA sõdurite (13) kõrval sai surma ka mitukümmend Talibani liiget. Haiglasse on jõudnud üle 150 vigastatu. Esialgse info järgi oli juhtunu ajal sündmuspaigal umbes 2000 inimest, nii Afganistani kui ka välisriikide kodanikke. Rünnaku eest võttis vastutuse terrorirühmitus Islamiriik. Taliban mõistis rünnaku hukka.

Pentagoni teatel on vigastatute ja hukkunute seas ka USA kodanikke ning tsiviilisikuid, kirjutab BBC. Viimastel andmetel on hukkunuid vähemalt 90. Neist 77 on afgaanid (sealhulgas 28 Talibani liiget) ja 13 USA sõjaväelast. Veel 18 ameeriklast sai vigastada. Rünnaku eest vastutuse võtnud Islamiriik teatas, et üks enesetapuründaja sihtis „tõlke ja Ameerika armee kaastöölisi“. Tunnistajate sõnul toimus lennujaama lähistel kaks plahvatust ja kuulda oli ka relvatärinat.

USA kaitseministeeriumi pressiesindaja John Kirby kinnitas, et lennujaama Abbey väravas toimunud plahvatus oli keerulise rünnaku tulemus, mille tagajärjel sai kannatada teadmata hulk inimesi. USA president Joe Bideni teatas pärast rünnakut Valges Majas toimunud pressikonverentsil, et ISIS-K-le vastatakse. „Me ei andesta. Me ei unusta. Me jahime teid ja paneme teid maksma,“ pöördus Biden terrorirühmituse poole. Ta mainis ka, et USA jätkab plahvatustele vaatamata evakutatsiooniga.

Pommirünnaku mõistis hukka ka Taliban. Pressiesindaja sõnul toimusid plahvatused USA sõjaväe kontrolli all oleval territooriumil.

USA ametnike sõnul võis olla tegemist enesetapurünnakuga, vahendab Reuters.

Fox Newsi andmetel sai plahvatuses vigastada vähemalt kolm USA sõjaväelast.

USA on lubanud oma väed Afganistanist välja viia 31. augustiks.