Seisukoht

Seisukoht | Milline on Alar Karise visioon Eestist? 

Kristjan Roos, Linnaleht, 26. august 2021 16:45
Foto: Andres Varustin

Presidenditrall on viimastel päevadel saanud uue hoo ning kõik see, mis võinuks juba näiteks kesksuvel ära toimuda (kohtumised võimalike kandidaadi kandidaatidega jms) on lõpuks toimunud või toimumas.

Arvestades viimastel kuudel juhtunut, võiks isegi öelda, et Keskerakond ja Reformierakond on hakkama saanud omamoodi vägiteoga, kui suutsid leida ühiseks kandidaadiks Eesti Rahva Muuseumi direktori Alar Karise. Nüüd on pall Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna käes. Kui nad peaksid Karist toetama, saavad nad endale rinnale taguda ja öelda, et „meie tegime kuninga“, ning rõhuda oma riigimehelikkusele. Kui ei, ka siis pole opositsiooni jaoks midagi veel katki: Jüri Ratas ja Kaja Kallas peavad edasi praadima ja samal ajal võib taastärgata sotsiaaldemokraatide unistus Kersti Kaljulaidi jätkamisest.

Kogu selle triangli juures on tagaplaanile jäänud teema, missuguseid väärtusi võiks meie president üldse kanda. Milline on näiteks Alar Karise sisuline, klišeevaba visioon tuleviku Eestist?

Ehk tuleks presidendi ametikoha roll Eestis üldse ümber mõtestada. Kui president on tõesti meil see, kes pannakse viimasel hetkel kuskil tagatoas väikese arvu inimeste poolt paika, siis kui suur mõju ja võim tal üldse olla saab? Ehk olekski pingeid vähem, kui teadvustasime: Eesti president võibki olla muhe taadike, kes võtab Kadriorus kõrgeid külalisi vastu, paar korda aastas peab rahvale kõnet ning kui vaja, siis natuke manitseb ka poliitikuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee