Foto: Martin Ahven
Toimetas Triinu Laan 26. august 2021 12:31

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse liige ja riigikogu saadik Jevgeni Ossinovski sõnul häirib sotsiaaldemokraate see, kuidas Reformierakond ja Keskerakond lükkasid kõrvale sotside pakutud kandidaadid ning nõudsid enda pakutud kandidaatide toetamist.

Ossinovski avastas imestust, et kui opositsioonis olles toetas Reformierakond ja selle juht Kaja Kallas isiklikult korduvalt Kersti Kaljulaidi tagasivalimist, siis müüd enam mitte, kirjutab ERR.

„Minu jaoks oli negatiivne üllatus, et Reformierakond, kes on varem Kersti Kaljulaidi tagasivalimist toetanud, on jätnud ta maha nagu Joe Biden Afganistani. Ja selles kontekstis on ka meie olukord muutunud keerulisemaks. Me näeme, et koalitsiooni jaoks ei ole protsessi jaoks peamine Eestile parima presidendi valimine, vaid valitsusesiseste suhete klaarimine. Et me ei saa Kersti Kaljulaidi toetada, sest muidu Jüri Ratas solvub.“

Sotsiaaldemokraadid otsustasid neljapäeval, et jätavad sarnaselt Isamaale oma saadikute toetuse 30. augusti hääletusel Alar Karisele lahtiseks.

„On väga kahetsusväärne, et peaminister Kaja Kallas on taganenud oma varasemast lubadusest toetada Kersti Kaljulaidi tagasivalimist. Seetõttu ei ole meil võimalik hääletada riigikogus tänase presidendi poolt,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar. „Samuti peaks kandidaatide reas olema Marina Kaljurand, kes on samuti rahva seas üks populaarsemaid kandidaate presidendi postile.“

„See, kas Alar Karis valitakse uuel nädalal riigikogus Eesti uueks presidendiks sõltub nüüd sellest, kas tal ka tegelikult on piisav usaldus riigikogu liikmete hulgas,“ lisas Saar.

Presidendi valimise esimene voor on 30. augustil kell 13 riigikogus.