Eesti uudised

VIDEO | Tanel Kiik: oleme valmis tõhustusdoosidega vaktsineerimist alustama selle aasta lõpust (102)

Toimetas Elis Kusma, 26. august 2021 11:55

Kuvatõmmis valitsuse pressikonverentsilt

Valitsuse tänasel pressikonverentsil osalesid peaminister Kaja Kallas, tervise- ja tööminister Tanel Kiik, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ning välisminister Eva-Maria Liimets. Arutlusele tulid koroonaviiruse levikut ja uusi piiranguid puudutavad küsimused ja Eestiga koostööd teinud inimeste evakueerimine Afganistanist.

Samal teemal

Peaminister Kaja Kallas rääkis tänasest jõustunud kontrollimeetmetest. Kõik keskkonnad, kus on võimalik kontrollida inimeste nakkusohutust, jäävad avatuks neile, kel on võimalik tõendada kas vaktsineerituse või negatiivse testi läbi, et nad ei kujuta endast teistele ohtu. See on peaministri sõnul parim viis ühiskonda võimalikult avatuna hoida, et keegi ei kaotaks tööd.

Valitsusel oli Kallase sõnul kolm võimalikku valikut, millest ükski pole hea. Esimene valik on ühegi kontrollimehhanismita jätkata, mistõttu suureneks koormus haiglavõrgule ja piirata tuleks plaanilist ravi. Teine võimalus on kehtestada ulatuslikke piiranguid ja sulgeda niigi kõvasti pihta saanud ettevõtteid, mis tähendaks töökohtade kadu ja vastutustundlikult käitunud inimeste ebamõistlikku piiramist. Kolmas valik on see, mille kasuks otsustas valitsus, kehtestades kontrollimehhanismid ja eristades neid kohti, kus saab inimeste ohutust kontrollida, ja neid, kus ei saa. Senine tagasiside tõendite kontrolli kohta olevat olnud hea, inimesed on olnud positiivselt meelestatud.

Kallas rääkis, et eile jõudis Eestisse esimene Afganistani pere, mille üks pereliige on tihedalt koostööd teinud Eesti mittetulundusühingutega, ja taotleb rahvusvahelist kaitset. Selles peres kasvab neli last. Peaminister rõhutas, et ei saa lubada, et inimesed, kes on aidanud Eestit, jäävad seal abita. Kallas avaldas tänu meie liitlastele, eelkõige Prantsusmaale, kes on aidanud seda korraldada. Inimesed võetakse vastu ümberpaigutamise teel vastavalt välismaalaste rahvusvahelise kaitse andmise seadusele, tagades neile privaatsuse ja vajaliku abi siinsel lõimumisel. Eestisse oodatakse veel mitut perekonda, kes on Kabulist siiapoole teele asunud. Paraku mitu inimest sealsesse lennujaama ei jõudnud, ja valitsus töötab selle nimel, et neid aidata.

Valitsuse istungil kiideti heaks kaks eelnõu. Esiteks etendusasutuste ja rahvusooperi seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on parandada etenduskunstide kättesaadavust üle Eesti. Korraldajad peavad hakkama avalikustama etendus- või kontserdipaiga ligipääsetavust puudutavat teavet, mis toetab erivajadustega inimeste osavõttu kultuurist.

Teiseks kiitis valitsus heaks riigivara seaduse muutmise seaduse. Vähem kui aasta tagasi kinnitas valitsus riigi osaluspoliitika põhimõtted ehk selle, kuidas riik äriühingutes osaleb, ja täna heaks kiidetud eelnõuga viiakse muudatused seadusesse sisse.

Tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul on meie eesmärk tagada ühiskonna avatus ja samal ajal viiruse levikut maksimaalsel määral tõkestada. Selleks kehtib Covid-tõendi esitamise nõue teenindusasutustes alates esimesest külastajast. Vaktsineerida ei tule end terviseministri sõnul mitte selleks, et pääseda toitlustusasutusse või teatrisse, vaid selleks, et aidata pandeemiat lõpetada ning kaitsta oma elu ja tervist, muu on lisaboonus. Kiik ütles, et vaktsineerimisega võrreldes on testimine lihtsalt lõputu kulu. Nendes kohtades, kus Covid-tõendit ei kontrollita, kehtib suu ja nina katmise nõue. Jätkuvalt on mõistlik ka muude ohutusmeetmete rakendamine.

Kiik tänas valitsuse poolt kõiki inimesi ja ettevõtteid, kes saavad aru sellest, et valitsuse eesmärk ühtib nende omaga ehk hoida ühiskond avatuna. Kõigi inimeste kaaspanusest oleneb, kuidas läbitakse kolmas laine.

Valitsuskabinetis arutati täna vaktsineerimise tulevikku, muu hulgas revaktsineerimise stsenaariumeid. Lisadoosi puhul räägitakse inimestest, kellele ei piisa ühe- või kahedoosilisest vaktsiinist, vaid kel on tervislikel põhjustel vaja piisava antikehade taseme saavutamiseks kolmandat doosi. Neile inimestele võimaldatakse seda varsti. Tõhustusdooside puhul on valitsus Pfizeri-BioNTechi ja Modernaga kokku leppinud järgmise perioodi lepingutes osalemise. Mõlemad arendavad selliseid vaktsiine, mis sobivad kaitse tõhustamiseks ja kaitsevad uute tüvede vastu. Praegu tõhustusvaktsiinide uuringud veel käivad, müügiluba neil veel ei ole. Valitsus on vajadusel valmis kogu elanikkonna tõhustusdoosidega vaktsineerimiseks juba selle aasta lõpust ja järgmise aasta jooksul.

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles, et Eesti otsus võtta Afganistanist vastu 30 inimest aitab kaasa sellele, et Afganistanist ei saaks terrorismi taimelava ja et sellest saaks riik, kus on rahumeelne elukeskkond, kus inimesed sooviksid elada. Pärast võimuvahetust on olukord muutunud paljudele inimestele eluohtlikuks. Välisministri kinnitusel on praeguseks enamus meiega koostööd teinud inimesi Afganistanist juba lahkunud ja on teel Eestisse. Edaspidi tuleb siiajõudnutele tagada privaatsus.

Välisminister tõdes, et hübriidkriis Valgevene ja Leedu, Läti, Poola piiridel on veidi vaibunud, ent olukord võib kiiresti muutuda. Meie huvides on selle küsimuse käsitlemine ühtsena Euroopa Liidus. Valgevene presidendile Lukašenkale tuleb Liimetsa sõnul saata sõnum, et inimeste toomine kolmandatest riikidest läbi Valgevene ja nende suunamine ületama Euroopa Liidu piire on vastuvõetamatu. Kolmandad riigid peavad samuti mõistma, et nende inimesi kasutatakse inimkaubanduses kuritahtlikult ära.

Küsimuses peaministrile ja tervise- ja tööministrile toodi välja õiguskantsleri kriitika piirangute kohta ja küsiti, kui kindlalt valitsus end tunneb, kui piiranguid vaidlustataks kohtus. Peaminister rõhutas, et kontrollimeetmete väljatöötamise töörühma juhtis õiguskantsler ja piirangud on põhiseaduspärased. Kohtuga ähvardajate kohta ütles Kallas, et nemad ei ole need, kes vastutavad, kui haiglates läheb koormus nii suureks, et plaanilist ravi tuleb jõuliselt piirata. Kui piirangud jõuavad kohtusse, siis peab kohus otsustama, kas valitsuse põhjendused nende kehtestamisel on olnud piisavad. Terviseminister tõi välja, et piiratud pole eluliselt tähtsaid teenuseid nagu ühistranspordiga liiklemine või poes käimine, ning piirangud on proportsionaalsed nii varasemaga kui ka muu maailmaga võrreldes.

Välisminister ütles ajakirjanikele, et praeguseks on Afganistanist evakueeritud 13 inimest nendest 20st, keda Eesti on koostöös mittetulundusühingutega olnud valmis vastu võtma. Veel 10 inimest on sellist, keda võetakse vastu koostöös NATO ja Euroopa Liiduga.

Covid-tõendite kontrolli kohta ütles Kaja Kallas, et suurendatud on meetmete täitmist kontrollivate patrullide arvu ja loodetakse ka kaubandus- jt ettevõtete eneseregulatsioonile. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt lisas, et üldjuhul võib tõendite kontrolli ja kasutamisega rahul olla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee