Eesti uudised

PALKA JUURDE! Päästjad hoiatavad: on vaid aja küsimus, millal üha enam töötajaid lahkub erasektorisse tasuvamatele kohtadele (19)

Toimetas Marvel Riik, 26. august 2021 10:56

Päästeala töötajate ametiühing korraldas meeleavalduse peaministri büroo juures tänavu juunis, et juhtida tähelepanu napile palgarahale.

Foto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia

Valitsus peaks loobuma päästeameti eelarve kärpimise plaanidest ning andma täiendavalt kuni 1,2 miljonit eurot, et turgutada palkasid, leiavad päästjad. „Vaadates neid [majanduslikult] positiivseid numbreid on vaid aja küsimus, mil üha enam päästjaid hakkab lahkuma erasektorisse tasuvamatele töökohtadele, uusi aga asemele värvata ei õnnestu, sest palk ei motiveeri,“ tõdes päästjate usaldusisik kirjas peaministrile.

Eesti päästeala töötajate ametiühingu (EPTAÜ) peausaldusisik Kalle Koop tuletas kirjas meelde, et 9. juuli kohtumisel oli ametiühingu ja peaminister Kaja Kallase jututeemaks päästjate madal töötasu ning sellest tulenevad probleemid ja ohud. Juttude lõpus jõuti järeldusele, et kõige kurja juureks on madal palk.

Samal teemal

„Teie sõnum päästjatele oli, et kolmeprotsendiline palgatõus pole kindlasti piisav ja tegelete riigieelarve menetlemise käigus väga tõsiselt lisaraha otsimisega,“ tuletas Koop meelde peaministri enda sõnu. Koobi hinnangul on nüüdseks Eestis toimunud rida positiivseid arenguid nagu majanduse jõuline taastumine-kasv ning ka maksulaekumised on paranenud, rääkimata keskmise palga kasvust. Kokkuvõtvalt, numbrid on ilusamatest ilusamad. Seega näeb ametiühing, et kärbete asemel peaks valitsus hoopis eraldama lisaraha selleks, et palku tõsta, sest muidu lahkuvad päästjad sootuks tööpostidelt.

„Sellise stsenaariumi realiseerumine toob vältimatult kaasa päästevõimekuse languse, andes korvamatu löögi meie kõigi turvalisusele. Päästjate ja elanikkonna kaitsjatena ei saa me seda lubada,“ hoiatas Koop karmi tulevikustsenaariumi eest. „Ennetada on alati odavam, kui tagajärgedega võidelda. Lähtudes eeltoodust teeb EPTAÜ Teile [peaministrile] ettepaneku loobuda päästeametile 2022. aastaks planeeritud eelarvekärpest ja suunata vastavad summad täiendavalt päästeteenistujate palgatõusuks. EPTAÜ hinnangul võiks valitsus leida sellise käiguga katteallika ca 1,0 kuni 1,2 miljoni euro suurusele summale.“

Koop tuletas kirjas ühtlasi meelde, et päästjate töö, sarnaselt politseinikele, on raske ja ohtlik, mille raames riskitakse pidevalt oma elu ja tervisega. Seda kõik illustreerib augusti keskpaigas Tartu kortermajas juhtunud traagiline gaasiplahvatus, milles sai kannatada üheksa inimest. Korteris olnud inimene suri hiljem haiglas ja politseinikud-päästjad-arstid said vigastada. Koop kirjutas: „Vaadates ümberringi toimuvat, mõjub plaan kärpida igasuguse mõjuanalüüsita sisejulgeolekut tagavate asutuste eelarveid lihtsalt kohatuna.“

Samal teemal

16.07.2021
Juhtkiri | Kärpekirves lööb politsei ja päästjad oimetuks
13.07.2021
FOTOD | Politsei: meil oli plahvatuse võimaliku toimepanijaga varasemalt kokkupuuteid
13.07.2021
FOTOD | Tartu gaasiplahvatuse põhjustanud mees suri haiglas