Eesti uudised

Esimene Afganistanist evakueeritud pere jõudis Tallinna (162)

Toimetas Annika Erg, 25. august 2021 23:37

Afganistani põgenikud USAs. Foto on illusteeriv.

Foto: Reuters / Scanpix

Kolmapäeva öösel saabus Tallinna esimene Eestilt rahvusvahelist kaitset taotlev lastega Afganistani perekond, kelle elu oli ohus seoses pereliikme hiljutise tööga, teatas välisministeerium.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse ütles neljapäeva hommikul „Terevisioonis“, et Eestisse tulnud Afganistani perekond on kuueliikmeline – ema ja isa koos eri vanuses lastega. Praegu on nad politsei hoole all, aga suunduvad ilmselt peagi Vao majutuskeskusesse.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori asetäitja Egert Belitšev lisas, et pärast isikute vastuvõtmist ja esmaste toimingute tegemist lennujaamas toimetati perekond kinnipidamiskeskusesse, kus viiakse läbi esmased menetlustoimingud, kirjutab ERR.

Samal teemal

„Esimese 48 tunni jooksul on meie ülesanne välja selgitada, ega ei esine nende isikute puhul rahvusvahelise kaitse andmist välistavaid asjaolusid,“ sõnas ta.

Belitševi sõnul tuvastab politsei esmalt, kas need inimesed on ikka samad inimesed, kes paberil.

„Mul on hea meel, et esimene lastega perekond Afganistanist, kelle edukast evakuatsioonist Kabulist me alles teisipäeval teatasime, maandus täna öösel ohutult Tallinna lennujaamas. Olen siiralt tänulik, et Eestil on NATO liikmesriikide näol sellised usaldusväärsed liitlased, kes aitasid meil need inimesed Afganistanist välja toimetada ja päästa nad tõsisest ohust nende elule. Eriliselt suur tänu kuulub seekord Prantsusmaale,“ ütles välisminister Eva-Maria Liimets.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et Eestisse saabunud perekond on lähedalt töötanud Eesti mittetulundusühendustega Afganistanis.

"Me ei saa lubada, et inimesed, kes on märkimisväärselt panustanud Afganistani naiste õigustesse ja haridusse, satuksid oma koduriigis Talibani poolt ohtu. Aitäh liitlastele ja ennekõike Prantsusmaale. Aitäh ka meie diplomaatidele, kes seda ääretult keerulist operatsiooni aitasid väga napi aja jooksul väga kiiresti korraldada," sõnas Kallas.

Kallas lisas, et need inimesed võetakse vastu ümberpaigutamise teel vastavalt välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seadusele, tagades neile privaatsuse ja vajaliku abi lõimumisel.

Otsuse kuni 30 Afganistanis Euroopa Liidu, NATO liitlaste ja Eestiga tehtud koostöö tõttu tõsisesse ohtu sattunud inimese siia toomise kohta langetas valitsus 19. augustil ja kinnitas riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon 20. augustil.

Eestisse saabunud Afganistani kodanike rahvusvahelise kaitse menetlust viib läbi politsei- ja piirivalveamet.

Samal teemal

26.07.2021
VIDEO | Tanel Kiik: oleme valmis tõhustusdoosidega vaktsineerimist alustama selle aasta lõpust
24.07.2021
Esimesed 13 afgaani on Eesti poole teel
23.07.2021
RÄNDEKRIIS: Afganistani pagulaste küsimus tekitab Euroopa juhtide seas vastakaid arvamusi