Eesti uudised

VIDEO | Tanel Kiik: ei saa välistada, et keegi peab terviseameti külmlao rikke tõttu töölt lahkuma (85)

Toimetas Elis Kusma, 25. august 2021 12:55

Tanel Kiik

Foto: Kuvatõmmis pressikonverentsi videost

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik, terviseameti nakkushaiguste osakonna juht Hanna Sepp, COVID-19 vastase vaktsineerimise korraldamise töörühma juht Marek Seer ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Kristi Talving andsid kolmapäeval terviseameti pressikonverentsil ülevaate COVID-19 hetkeolukorrast ja vaktsineerimise seisust.

Samal teemal

Terviseminister Tanel Kiige sõnul on koroonaolukord endiselt halvenemas. Peamised eesmärgid on viiruse leviku pidurdamine ja haiglakoormuse hoidmine kontrolli all ning põhivahend selleks on vaktsineerimine. Eelmise aasta novembris oli nakkusjuhtumite arv sarnane praegusega, Eestis levis praegusest kaks korda vähem nakkav tüvi, ent haiglaravil oli rohkem inimesi. Seega on selgelt näha, et vaktsiinid toimivad.

Kõigil täiskasvanutel tuleb teha oma käike võimalikult nakkusohutult, milleks on vajalik COVID-tõend. Valitsuse taas kehtestatud piirang on suu ja nina katmine maskiga. Tegemist on siiski leebe piiranguga, võrreldes mujal Euroopas kehtivate piirangutega. Homsest kehtivad reeglid võivad tekitada ajutisi kohanemisraskusi ja protesti, kuid mõelda tuleb hullematele alternatiividele nagu laussulgemised.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhi Hanna Sepa sõnul tuvastati eelmise nädalaga 1970 uut haigusjuhtu, mis on jäänud sarnasele tasemele, võrreldes eelnevaga. Samuti pole eriti muutunud nakkuskordaja. Epidemioloogiline olukord on halvim Lõuna-Eestis. Samuti on meelelahutusürituste tõttu kasvanud haigestumine Saaremaal.

Kui varasemalt levis koroona noorte täiskasvanute hulgas, siis nüüd on haigus hakanud rohkem levima keskealiste ning kooliealiste laste ja noorte hulgas. Enim haigusjuhte on alguse saanud kodudest ja kasvanud on ka tööl nakatumine. Puhkuseperioodilt naastes on väga oluline, et inimesed tunnevad end hästi ega ole teistele nakkusohtlikud. Selles tuleb veenduda enne kollektiivi naasmist.

Sissetoodud juhte oli 7%, enim neist Türgist, Soomest ja Venemaalt. Levinuim on endiselt deltatüvi. Kõik, kes pole end veel vaktsineerida jõudnud, võiksid seda teha, sest see vähendab oluliselt nakatumisriski.

Marek Seer ütleb, et tänase seisuga on vaktsineeritud üle 712 000 inimese. Jansseni vaktsiiniga on tarneraskused, mistap ei tasu seda ootama jääda, vaid kaitsepookida end Pfizeri või Modernaga. Nädalavahetusel toimuvad igas maakonnas vähemalt ühes kaubanduskeskuses kaitsepookimised.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Kristi Talving selgitab, et homsest saavad kõik meelelahutusasutused, sportimiskohad ja huviharidus pakkuda oma teenuseid üle 18-aastastele, kel on kehtiv COVID-tõend. Vahet ei tehta, kas tegemist on era- või avalike üritustega.

Ürituste korraldajail tuleb kontrollida COVID-tõendi ehtsust ja vajadusel isikut tõendavat dokumenti. Inimesed, kel pole nutitelefoni, saavad printimisel abi kohalikest raamatukogudest või sotsiaalhoolekandelt. Tunnustatakse kõiki tõendeid, mis on välja antud paberil või digitaalselt. QR-kood pole ilmtingimata vajalik, sobivad ka välismaal välja antud tõendid. Ürituste korraldajatel on õigus piirduda tõendite visuaalse kontrolliga.

Kiige sõnul on arutatud, kas on haiguseid, mille puhul on kolmas vaktsiinidoos igal juhul vajalik. Teine küsimus on, millal tekib vajadus revaktsineerimiseks. Teemat arutatakse valitsuses. Ministri hinnangul on tervishoiutöötajad ja hoolekandesektor need, kes esimeses järjekorras vajavad kolmandat doosi. Esimestel inimestel möödub jaanuaris 12 kuud esimesest doosist, revaktsineerimise vajadus tekib seega järgmisest aastast. Euroopa Liidus tuleb kokku leppida ühtsed reeglid.

Küsiti ka vaktsiinilao käki kohta ja kes selle eest vastutab. Kiik tõdeb, et probleemide pundar sai alguse 2014. aastal. Osa neist puudutab projekteerimist ja seadmete paigaldamist. Teine probleem on, kas terviseamet jälgis piisavalt määruseid, mis puudutavad ravimite hoiustamist. Kolmas probleem on seotud süsteemirikete teavitustega. Ministri sõnul ollakse kokku leppimas vajalikke struktuurimuudatusi terviseametis, et tagada ravimite korrektne säilitamine ja et oleks konkreetne vastutaja. Kahjuks oli vastutus seni hajunud. Kiik tõdeb, et eks aeg näitab, kas keegi peab töölt lahkuma, välistada seda ei saa. Ühtegi nime Kiik praegu välja ei ütle, ent tegematajätmiste eest vastutavaid isikuid olla umbes kümmekond.

Talving vastab küsimusele, milline oleks tema soovitus inimestele, kes on välismaalt saanud QR-koodita tõendi. Kolmanda vaktsiinisüsti tegemine on valitsuses alles arutamisel ja inimestel tuleks varuda kannatust. Kontrolöridele tuleks aga selgitada, et sobivad ka välismaised tõendid, või alternatiivselt pakkuda sellise tõendi omanikele kiirtestimise võimalust. Seer ütleb, et üksnes sellepärast pole vaja kolmandat süsti teha.

Sepp ütleb, et hooldekodukolded on üldjuhul alguse saanud vaktsineerimata töötajatest. Sellistes kolletes on nii kerge kuluga haigusjuhte kui ka selliseid, kus on vajalik olnud hospitaliseerimine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee