Vastupanuliikumise juhiks on kujunenud kunagise „Panjshiri Lõvi“ poeg Ahmad Massoud (fotol).

Foto: SIPA/Scanpix
Aare Kartau 24. august 2021 13:17

Taliban on hõivanud enamiku Afganistanist. Ühena vähestest piirkondadest pole islamirühmitus kinnitanud kanda Panjshiri orus – vastupanuvõitlejate ajaloolises kantsis, mida ei suutnud vallutada ka Nõukogude väed. Sinna kogunenud opositsioon loodab, et Talibaniga õnnestub pidada läbirääkimisi ja luua ka teisi osapooli kaasav valitsus. Riigis võimu haaranud islamirühmituse potentsiaalse rünnakule lubas Panjshiri opositsioon kõigutamatult vastu astuda, ehkki neile suurt edu siiski ei ennustata.

Ajal, mil Taliban üritab kinnistada Afganistanis ja selle pealinnas Kabulis võimu, on paljude oma tuleviku pärast mures olevate afgaanide ainsaks – ehkki õhkõrnaks – siseriiklikuks lootuskiireks Panjshiri orus tegutsev vastupanuliikumine. See loodi peale Talibani kiiret ja edukat pealetungi Afganistani võtmepunktidele (sealhulgas Kabulile). Vastupanuliikumise/opositsiooni riismete juhiks on kujunenud kunagise kuulsa vastupanuvõitleja Ahmad Massoudi samanimeline poeg ja endine Afganistani asepresident Amrullah Saleh. Viimane kuulutas end mõni päev pärast Kabuli langemist riigi presidendiks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

24. august 2021 16:52
Jutuubis olev pildirida pani huvi tundma Afganistanist. Selgub, et parimad ajad naistele olid 1953- 1978, mil neil oli võimalus õppida, töötada, kanda kontskingi, lühikesi kleite, juuksed olid katmata, st. nagu tavaline naine arenenud riigis.
25. august 2021 14:11
Kusjuures koolides olid segaklassid ja ülikoolis samuti mehed-naised koos. Aga see kõik oli võimalik NL abistaval toel ja Afganistani riigijuhtide kommunismi-sotsialismi meelsete eestvedamisel.

SISUTURUNDUS