Maailm

AFGAANIDE LOOTUSKIIR? Vallutamatusse Panjshiri orgu koondunud Afganistani opositsioon alistuda ei kavatse (2)

Aare Kartau, 24. august 2021 13:17

Vastupanuliikumise juhiks on kujunenud kunagise „Panjshiri Lõvi“ poeg Ahmad Massoud (fotol).

Foto: SIPA/Scanpix

Taliban on hõivanud enamiku Afganistanist. Ühena vähestest piirkondadest pole islamirühmitus kinnitanud kanda Panjshiri orus – vastupanuvõitlejate ajaloolises kantsis, mida ei suutnud vallutada ka Nõukogude väed. Sinna kogunenud opositsioon loodab, et Talibaniga õnnestub pidada läbirääkimisi ja luua ka teisi osapooli kaasav valitsus. Riigis võimu haaranud islamirühmituse potentsiaalse rünnakule lubas Panjshiri opositsioon kõigutamatult vastu astuda, ehkki neile suurt edu siiski ei ennustata.

Ajal, mil Taliban üritab kinnistada Afganistanis ja selle pealinnas Kabulis võimu, on paljude oma tuleviku pärast mures olevate afgaanide ainsaks – ehkki õhkõrnaks – siseriiklikuks lootuskiireks Panjshiri orus tegutsev vastupanuliikumine. See loodi peale Talibani kiiret ja edukat pealetungi Afganistani võtmepunktidele (sealhulgas Kabulile). Vastupanuliikumise/opositsiooni riismete juhiks on kujunenud kunagise kuulsa vastupanuvõitleja Ahmad Massoudi samanimeline poeg ja endine Afganistani asepresident Amrullah Saleh. Viimane kuulutas end mõni päev pärast Kabuli langemist riigi presidendiks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.08.2021
USA kiirendab inimeste äravedu Kabuli lennuväljalt: afgaane paluti hoida end eemal
23.08.2021
RÄNDEKRIIS: Afganistani pagulaste küsimus tekitab Euroopa juhtide seas vastakaid arvamusi
23.08.2021
Kabuli lennujaamas puhkenud tulevahetus nõudis ühe ohvri
20.08.2021
Inimõiguslaste teatel piinasid ja tapsid Talibani võitlejad alles hiljuti vähemusrahva liikmeid. Hukati ka kõrgem julgeolekuametnik

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee