Afganistanist õnnestub lahkuda vaid Kabuli rahvusvahelise lennujaama kaudu.

Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 23. august 2021 11:31

Esmaspäeva hommikul puhkes Kabuli lennujaama põhjavärava juures tulevahetus, milles osalesid Lääne ja Afganistani julgeolekujõud ning tuvastamata püssimehed. Saksa sõjaväe teatel sai konfliktis surma üks ja vigastada kolm afgaanist valvurit.

Kabuli Hamid Karzai rahvusvahelises lennujaamas on valitsenud kaos alates 15. augustist, mil Taliban vallutas Afganistani pealinna. Sellest ajast saati on USA ja liitlasriigid üritanud oma kodanikke ja ohtu sattunud afgaane evakueerida. Teadaolevalt algas esmaspäevane intsident sellega, et väljaspool lennujaama paiknenud snaiper tulistas Afganistani valvurite suunas. Viimased ja lääne julgeolekujõud avasid seepeale vastutule ja puhkes kaos. Tulevahetuses sai surma üks ja vigastada kolm inimest, vahendab Reuters.

Kaks lennujaamas viibinud NATO ametnikku teatasid, et olukord saadi siiski kontrolli alla ja kõik lennujaama väravad on suletud – alles laupäeval tallas rahvamass väravate juures surnuks seitse inimest. Selle intsidendi järel hakkasid Talibani võitlejad suuremaid masse lennujaama ümber laiali ajama. Samal ajal läheneb 31. august ehk välisvägede lahkumise tähtaeg, mida pole Talibani ametnike andmeil üritatud pikendada, ehkki USA president Joe Biden märkis eelmisel nädalal, et Ameerika väed võivad jääda keerulise evakueerimisprotsessi ajaks Afganistani lennujaama kauemaks.

President Biden teatas pühapäeval, et julgeolekuolukord muutub Afganistanis kiirelt ja on jätkuvalt ohtlik. „Lubage mul selgelt väljenduda – tuhandete inimeste evakueerimine Kabulist saab olema raske ja valus,“ märkis riigipea. Ta tõdes, et veel on pikk tee minna ja palju võib valesti minna. Biden märkis, et andis välisministeeriumile käsu võtta ühendust kõigi Afganistanis lõksu jäänud ameeriklastega. USA saatkond on andnud Kabulis viibivatele kodanikele korralduse lennujaama minekut vältida, kuni neile pole laekunud kindlaid juhiseid.

Talibani juhid on alustanud läbirääkimisi valitsuse moodustamiseks. Neile vastanduva leeri juht Ahmad Massoud ütles pühapäeval, et loodab samuti, et võitluse asemel istutakse pigem läbirääkimistelaua taha. Samas mainis Panjshiri orus (mida pole Taliban veel vallutanud) varjuv riigimees, et talle alluvad Afganistani armee riismed ja eriväelased on valmis ka võitlema. „Me tahame panna Talibani mõistma, et ainus tee edasi on läbirääkimised. Me ei taha, et puhkeks sõda,“ märkis Massoud. Kui välja arvata traagilised juhtumid lennujaamas, on viimased päevad olnud võrdlemisi rahulikud. Nädala jooksul on lennujaama lähistel saanud surma vähemalt 20 inimest.