Poliitika

Keskerakond plaanib viia presidendi otsevalimiste eelnõu riigikokku (42)

Toimetas Triinu Laan, 22. august 2021 20:59
Foto: https://www.facebook.com/keskerakonna

Pühapäeval Tallinnas kogunenud Eesti Keskerakonna volikogu võttis vastu avalduse „Presidendi otsevalimiste toetuseks“.

Avalduses tõdetakse, et Keskerakond on aastaid seisnud presidendi otsevalimiste eest ning seda soovi on käimasolev kohati arusaamatu ja pikaleveninud valimisprotsess ainult võimendanud.

„Inimesed saavad aru, et jutt „rahva presidendist“ pole täna veel piisavalt veenev. Muudatust on vaja, et erakonnad Riigikogus, fraktsioonid ja saadikud arvestaksid tulevikus just eelkõige rahva soovi. Presidendi otsevalimised sunnivad poliitikuid rohkem väljuma erakondlikust egoismist,“ seisab avalduses.

„Aeg on teha oma riigi suhtes aus ning õiglane otsus ja muuta põhiseaduslikku presidendi valimise korda. Anda Riigikogu eestvõttel rahvale tagasi tema hääl.“

Keskerakonna hinnangul tuleb anda rahvale õigus presidenti otse valida ning aeg, mil president ainult erakondade tasemel kokku lepitakse, peab jääma möödanikku.

Erakonna hinnangul suurendaks presidendi valimise õiguse rahvale andmine riigipea sidet Eesti inimestega ning lähendaks riiki ja rahvast. Praegune valimiskord ei soosi avalikku kampaaniat ega laiapõhjalisi arutelusid.

„Kui meil kehtiks presidendi otsevalimised, algaks kandidaatide esitamine oluliselt varem ning me näeksime kindlasti tõsist debatti Eesti sõlmprobleemide ja tulevikusihtide üle. Presidendikandidaadid avaldaksid arvamuslugusid, annaksid intervjuusid ning osaleksid väitlustel ja rahvakohtumistel kõikjal Eestis. Seeläbi saaks ka inimesed neile oma mõtteid, küsimusi ja ettepanekuid esitada,“ seisab avalduses.

Eesti Keskerakond kutsub kõiki erakondi üles ühinema seadusalgatusega anda riigipea valimise õigus kõigile Eesti Vabariigi kodanikele. Eesti rahvas väärib sellist usaldust. Keskerakonna fraktsioon algatab presidendi otsevalimiste seaduseelnõu riigikogu sügisistungjärgu alguses.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee