Maailm

Henri laamendas Ühendriikide kirderannikul  

Tõnis Erilaid, 22. august 2021 19:50

OOKEAN ALLES KOGUB JÕUDU: Juba enne Henri täisjõul saabumist peksid New Londonis lained üle kaldakindlustuse.

Foto: AP/Scanpix

Paduvihmad ja üleujutused kiusavad Ameerika Ühendriike. Tennessee osariigis hukkus tulvavee tõttu vähemalt kaheksa inimest. Hullemat oodati Atlandi ookeanilt muu hulgas New Yorgi ümbrusele ja Long Islandile lähenevalt orkaanilt Henri, mille tuule kiirus langes küll enne allapoole jõudmist 33,5 meetrile sekundis, mis tähendas selle muutumist küll „vaid“ troopiliseks tormiks, kuid kujutas endast siiski suurt ohtu, sest see jõudis rannikule täiskuu kõrge tõusuvee ajal. Kardeti suuri äkküleujutusi. President Joe Biden katkestas puhkuse ja pöördus tagasi Washingtoni, et võimalike suuremate tormikahjude puhul inimesi lohutada ja julgustada.

New Yorgi kuberner Andrew Cuomo kuulutas juba laupäeval, tükk aega enne seda, kui Henri eile õhtul Eesti aja järgi rannikule jõudis, välja eriolukorra ja kutsus appi ka rahvuskaardi sõdurid. Rannikut ähvardas tormilainete pealetung – seda alates Connecticutist ja Rhode Islandist ning siis mööda Massachusettsi vanast vaalapüügilinnast New Bedfordist, läbi Hamtonsi ja Fire Islandi luksuslike rannikusuvilate ning lõpetades Long Islandiga. Teisisõnu: kardeti, et torm ohustab Ühendriikide kirdeosas umbes 50 miljonit inimest. Rohkem kui 1000 lennu peatamisest anti juba ette teada. New Yorgi võimud sulgesid eilseks ja tänaseks kõik rannad. Linnapea Bill de Blasio oli seda meelt, et linlased ei peaks tänavail tolgendama, kui selleks pole lausa vältimatut vajadust. Räägiti, et mõnes linnajaos on sõiduteel juba 30 sentimeetri jagu vett. Armee inseneriväeosad sulgesid kolm barjääri, mis peavad sealkandis rannikut kaitsma.

Samal teemal

Paduvihm katkestas suurkontserdi

Paduvihm jõudis New Yorki juba laupäeval, sundides poole pealt katkestama Central Parkis toimuva kontserdi, millega tähistati koroonaviiruspiirangute lõpetamist. Peaesinejad Paul Simon ja Bruce Springsteen ei jõudnudki lavale. „See oli kõige vesisem tund Central Parki ajaloos,“ raporteeris CNN. Varasem vihmarekord pärines 1888. aastast. Paduvihmahoiatus anti täna hommikuni.

Teleuudiste hoiatuste tõttu paanikasse sattunud elanikud ruttasid tanklaid ja kaupluselette tühjendama – seda enam, et CNN kirjeldas eile hommikul värvikalt, kuidas näiteks Montauk Point, kuhu arvati tol hetkel Henri saabuvat, võib paariks nädalaks või isegi kuni 21 päevaks elektrivoolust ilma jääda. CNNi meteoroloogid hoiatasid, et mitmel pool võib tekkida tornaadosidki.

Mõnes Connecticuti paigas hoiatati aga madalamatel aladel elavaid inimesi, et neil oleks targem evakueeruda. See oli küll soovitus, mille enamik jättis täitmata, kuigi näiteks New Jerseys jäid pargitud autod kohati vee alla.

Eeldati, et Henri keerab enne Vermonti saabumist jõudu kulutanult teisipäeva hommikul otsa jälle tagasi ookeanile.

Samal teemal

04.07.2021
Põhjapoolkera lämmatavad kuumus ja metsatulekahjud
14.11.2020
Kesk-Ameerikas evakueeritakse inimesi eelseisva tugeva tormi eest
17.09.2020
KA AMEERIKAS MARUTAB: orkaan Sally tõttu on üle poole miljoni inimese elektrita
28.08.2020
Orkaan Laura murdis USAs maha Konföderatsiooni monumendi, mis otsustati alles hiljuti säilitada