Juhtkiri

Juhtkiri | Põrsas kotis presidendiks (15)

Ohtuleht.ee, 22. august 2021 17:49

Keskerakonna volikogu toetas erakonna juhatuse soovitust toetada presidendikandidaadina Alar Karist, samale otsusele jõudis samaaegselt ka Reformierakonna juhatus, kuid tegu on siiski kõigest poole sammuga Karise riigipeaks tõusmisel. Ratas ja Kallas võivad omavahel otsustada mida tahes, kuid Karise paikahääletamiseks riigikogus vajavad nad ka Isamaa ja/või sotside hääli. Nüüd on viimastel mõttekoht, kas Karise poolt hääletades toetada ka praeguse võimuliidu püsimist. Või kas Kesk- ja Reformierakonnal on põhjust rõhuda Isamaa ja sotside riigimehelikkusele, kui keegi ei tea Kesk- ja Reformierakonna ning Karise vaheliste kokkulepete tegelikku sisu.

Kui Jüri Ratas rääkis oma kõnes Karise laiapindsemast ühisosast Tarmo Soomerega võrreldes, siis ilmselt ei pidanud ta silma rahva arvamust, sest näiteks ERRis avaldatud Kantar Emori uuringu tulemusel oli Soomere rahva eelistustes neljandal, aga Karis alles 12. kohal – ettepanekut polnud viimasele küll veel tehtud, kuid nimi oli võimalike kandidaatide seas ringelnud juba mõnda aega. Omamoodi õõvastava tähenduse keskerakondlikule laiapindsusele andis aga detail, et presidendikandidaati valival volikogul oli näha teiste seas asjatamas ka kriminaalkorras karistatud Kalev Kallot ja Priit Toobalit.

Mis puutub aga Karise enda isikusse, siis pole üldsusel tema seisukohtadest endiselt mingit aimu. Küll on teada, et praegu pole Karisel sugugi esimene kord olla valimistel viimase hetke hädakandidaat, sest sarnaselt sai ta ka Tartu Ülikooli rektoriks, jättes Maaülikoolis asjad pooleli nagu tal nüüdki tuleks ERM ennetähtaegselt maha jätta. 

Kui Karis oma vaateid erakondadele tutvustaski, siis ei tsentristid ega oravad neid meile vahendanud pole ning ka Karis ise on targu pigem vait, nagu selgub Delfi usutluskatsest:„Sellele küsimusele on väga raske vastata. /…/ Eks mu maailmavaade selgub küsimuste käigus. /…/ Räägin fraktsioonidega, siis saate teada. /…/ Ma ei tea, millisena mind nähakse. /…/ Seda peate küsima neilt, kelle poolt mulle ettepanek tehti.“

Karise jutt kinnitab, et valimiste nõiaköök pole mõeldud üldsuse silmade jaoks, kuid ajendab uuesti esitama vana küsimust, kas presidenti valitakse ikka esmajoones riigi huve silmas pidades või rahuldamaks erakondade ambitsioone. Kui aga eeldada, et riigipea ei tohi olla säravam võimuliidu juhtidest, siis parim valik on ju võimalikult ambitsioonitu kandidaat? Ses valguses tuleb muidugi küsida, kui siiras on Keskerakonna pakutav presidendi otsevalimise eelnõu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee