President Bideni arvates oleks kaos puhkenud igal juhul.

Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 19. august 2021 13:58

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden teatas kolmapäeval telekanalile ABC antud intervjuus, et Kabulis puhkenud segadus oli vältimatu. Samuti märkis ta, et viimased sõdurid võivad jääda Afganistani kauemaks kui eelnevalt lubatud, sest Talibani võitlejad võivad takistada USA kodanikel pääsemist Kabuli lennujaama.

Küsimusele, kas ta saab tunnistada vigu seoses kaootilise Afganistanist lahkumisega, vastas president Biden eitavalt. „Mõte, et kuidagi oleks olnud võimalik lahkuda kaoseta – ma ei tea, kuidas oleks see võinud juhtuda,“ sõnas USA riigipea. Temalt küsiti ka juulis esitatud väite kohta, kus Biden kuulutas, et Talibani võimuhaaramine Afganistanis on „väga ebatõenäoline“. President tunnistas, et ta ütles tõesti nii, ent USA luureandmete hinnangul oli selline stsenaarium tõenäolisem alles aasta lõpus. Biden süüdistas Talibani kiires edus Afganistani valitsust ja kohalikku sõjaväge.

Praegu viibib Afganistanis veel hinnanguliselt 15 000 USA kodanikku, vahendab BBC. Ehkki president Biden soovis augusti lõpuks väed riigist välja saata, ei pruugi see selleks ajaks sündida. Washington on lubanud evakueerida kõik ülejäänud USA kodanikud ja lisaks veel neid abistanud afgaanid – näiteks sõjaväetõlgid ja muu personal. Kokku tähendaks see umbes kuni 65 000 inimese evakueerimist. Seni on Ameerika võimud pärast Talibani Kabuli tungimist lennutanud Afganistanist minema vaid üle 5200 inimese – neist 2000 viimase ööpäevaga. Seda arvestades võib oletada, et evakueerimine kestab tõesti veel mõnda aega. USA kaitseministeerium teatas ajakirjanikele, et nende eesmärk on jõuda 9000 inimese lahkumiseni päevas.

Umbes 4500 USA sõdurit kontrollivad ajutiselt Afganistani pealinnas asuvat Karzai rahvusvahelist lennujaama, ent kõikjal selle ümber on võimu haaranud Talibani võitlejad. Viimased ei luba sinna siseneda ilma reisidokumentideta, ent teadaolevalt on tekkinud lennujaama pääsemisega probleeme ka loa esitanud inimestel. Väidetavalt tulistas Talibani võitleja üht Afganistani tõlki jalga, kui too üritas Austraaliasse suunduvale evakuatsioonilennule jõuda. Raskustest lennujaama sisenemisel on teatanud ka mitmed USA kodanikud. Talibani esindaja teatel on alates pühapäevast saanud lennujaamas ja selle lähistel surma 12 inimest.

Kui kolmapäevases intervjuus küsiti Bidenilt lahkuvate lennukite külge klammerdunud inimeste kohta, vastas ta pahuralt: „See toimus neli päeva tagasi, viis päeva tagasi!“

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

Jaanus 23. august 2021 09:21
Kuidagi kummaline värk. Kui Trump käivitas vägede kojutoomise siis bideeni kamp kritiseeris teda laia lõuaga. Sarnase segaduse korral oleks eesotsas deemonkraatidega terve maailm Donaldi mutta tampinud. Nüüd aga, kui Bidee'n ja Co seletab, et segadus on norm nähtus, kogu meediamaailm noogutab mõistvalt. Milline silmakirjalikkus!

SISUTURUNDUS