Juhtkiri

Juhtkiri | Palju õnne, Eesti – keegi ei vastuta hävinud vaktsiinide eest (30)

Ohtuleht.ee, 18. august 2021 19:59

Vaadates riikliku töörühma uurimistulemused, mis pidid selgust tooma terviseameti ladude soojenemise ja seal olnud ravimite riknemise suhtes, on suutnud ületada ka kõige mustemad prognoosid. Kõik on vale olnud algusest peale, alates ehitamisest, külmutusseadmetest, temperatuuride kontrollimisest kuni veateadete edastamiseni välja. Kirsiks tordil on muidugi külmruumides sisselülitatud põrandaküte.

Tavamõistuse kohaselt peaksid nüüd käsuliini pidi eri astmetel olevad ametnikud hakkama kukkuma nagu doominokivid kuni riigi kinnisvarajuhi, terviseameti juhi ja sotsiaalministrini välja. Kuid Üllar Lanno tagasi ei astu, kuna peab ainuvastutamist ebaõiglaseks, juba tuttavat plaati keerutab ka Tanel Kiik – raport polevat piisav põhjus tagasiastumiseks. Samas raporti sisu kohta arvas Kiik, et see on masendav, Lanno sõnul olevat tegu väga halva üllatusega, riigisekretär Taimar Peterkop nentis aga, et tal vajus toimunu peale suu lahti. Sümptomaatiline on asjaosaliste kriitiline pilk ehitaja suunas, kuigi on selge, et ehitaja käest saadakse täpselt seda, mida tellitakse. Kui järelevalve puudub ja ainus kriteerium on odavus, siis on terviseametis toimunu pigem ootuspärane.

Taasiseseisvuse 30.aastapäeva künnisel on seepeale paslik esitada juba trafaretne küsimus – kas me siis sellist Eestit tahtsimegi? Ühest küljest pole Eesti mitte kunagi varem sedavõrd jõukalt ja turvaliselt elanud, kuid samas kas materiaalne kindlustatus õigustab vastutuse hajumist sedavõrd, et ka riiki raputavate õnnetuste korral ei vastuta mitte keegi? Kui poliitilist vastutust pole, siis peab prokuratuur hindama, kas on alust kriminaalasja algatamiseks. Tagatipuks maksavad kogu korralageduse kinni maksumaksjad, kui kindlustus hävinud ravimite maksumust ei hüvita ning ameti kogu külmladu tuleb aasta jooksul täiesti nullist üles ehitada.

Marika Priske kaotas lõpuks kantslerikoha vaktsineerimisprobleemide tõttu, mis tähendab, et teatud juhtudel poliitikud siiski näevad põhjust nõuda vastutuse võtmist. Priske vabastamist nõudnud peaminister peaks nüüd avalikult selgitama, kuidas tema hinnangul terviseameti lao osas vastutus jaguneb.