Talibani võitlejad Kabuli presidendipalees.

Foto: AP/Scanpix
Aare Kartau 17. august 2021 16:30

Radikaalne islamirühmitus Taliban on haaranud Afganistanis võimu. Pealinna Kabuli vallutamine vajutas sellele lõpliku pitseri. Nüüd keskendutakse eelkõige uue islamistliku valitsuse loomisele. Talibani režiimi taastamisega on aga kerkinud palju küsimusi – alustades naiste õiguste piiramisega ja lõpetades potentsiaalsete terrorismikollete tekkimisega riigi territooriumil.

USA juhitud koalitsiooniväed lõid 2001. aastal mässulised võimult, ent see ei viinud Talibani lõpliku lahkumise ega hääbumiseni. Rühmitus tegutses riigi äärealadel edasi ja ootas uueks tõusuks õiget aega. Nüüd on see käes – Taliban on vallutanud edukalt enamiku Afganistanist ja kukutanud valitsuse. Võimu ülevõtmine toimus ülikiiresti ja pea täieliku vastupanuta. Millised on nende järgmised käigud ja kui palju erineb taliibide uus režiim eelmisest?

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (6)

Jüri 18. august 2021 15:00
Toimub juba tavaliseks kujunenud olukord - USA laaamendab ja siis tõmbab uttu ning kogu järgnev jama langeb Euroopa kaela - põgenikud, terroristid, kes maksavad valgetele oma maa laastamise ja tapmiste eest kätte jms.
see 20. august 2021 15:36
juba ammustest aegadest nii , laamendaja põgeneb püksid märjad ookeani taha ja teised vastutagu
Ainult Rahu 18. august 2021 13:40
Jääb vaid oodata mis saab. Talibani käes on nüüd ameeriklaste relvastus sh ründekopterid.
nad 20. august 2021 15:37
nüüd vabad demokraatlikud oma maa ainuvalitsejad
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS