Eesti uudised

Iga neljas Eesti õpilane on omal nahal kogenud koolikiusamist. Igal neljandal Eesti elanikul on selle kohta rääkida oma lugu. Kogusime need vägagi isiklikud lood kokku, et jutustada ühte suurt lugu sellest, mida koolikiusamine inimestega teeb.

ARMID KOOLIST KOGU ELUKS! Koolikiusamise ohvri viha purskus välja: oleksin võinud klassivenna sealsamas ära tappa (26)

LISA KOMMENTAAR

123 27. august 2021 15:23
Kõike seda tingib leebe karistusmetoodika koolides kus õpilastel on kõik õigused ja õpetaja ei tohi õrna hingega õpilast isegi keelata. Õpetaja saab karistada kui keelab halvasti käitunud õpilast. Krdi liberastide "ära löö last - parem tapa õpetaja" meetod ei tööta...
27. august 2021 15:12
kiusaja on reeglina liider, kellele kool (õpetaja) on delegeerinud selle rolli, kuna ta ise ei tohi või ei suuda või ei viitsi olla LIIDER. Seasi siis lepib ühiskond et keegi öpillastest (või koleegidest) hakkab oma oskustega liidriks, ega hooli suur vastutusest mida see segelikult eeldab, ega pole seal ka vajaliku õiglustunnet ja kompetentsi. Sedasi siis sattuvadki mõned äpud karmi kiusamise alla. Lahendus on ikka "kala peas" - kooliõpetaja vöi asutuse juht peab võtma endale juhi rolli ja vastutuse ja olema kompetentne seda rolli õiglaselt kandma.
AK 27. august 2021 14:51
Tuleb inimesi harida. Meie haritus on sellel teemal 19. sajandi tasemel. Kaasaegne psühholoogia tegeleb teemaga efektiivselt. Seda infot on vaja jagada inimestega. See tähendab, et kiirendatud korras on vaja õpetada välja suur hulk psühholoogiaharidusega inimesi, kes suudavad omakorda laiemat avalikkust teavitada, olla koolides psühholoogid, reaalselt inimesti aidata, teha lihtsamaid kursusi jne. See on pikk protsess. Praegu alustades, oleksime ~ 20. aasta pärast euroopa ja maailma tipus ja meil oleks kõige õnnelikumad inimesed. Poliitikud ja haridusametnikud, aaeee . . . Millega tegelete?
27. august 2021 17:02
Mul oli koolis küll psühholoog viimane tolvan. Käis ja rääkis õpilasi taga.
Äpud koolijuhid 27. august 2021 12:22
Koolikiusamisest vabanemiseks on olemas lihtne ja efektiivne lahendus - kiusajad avalikustada, pilt ja nimi seinalehte!
PT 27. august 2021 19:37
Nalja teed. See võib olla neile kiusajatele auasi.
mälu 27. august 2021 12:17
Mis kiusamisvastasest kampaaniast sai? Nii need kampaaniad tulevad ja lähevad, projektirahad huugavad. Ja miski ei muutu, kuna inimloomus ei muutu. Massist erinev -- me ei taha sind. Selles osas on erivajadustega lastel isegi parem hingelis-vaimne olukord (neil on väiksed klassid, abiõpetajad, oma külad, töökojad jne)kui tavakooli-lapsel, kes ei kvalifitseeru erivajadusliseks, aga on natuke paksem, aeglasem, kehvemalt riides jne. Kohe on kuisajad platsis.
Juhanes 27. august 2021 10:39
Kui koolis kiusatakse, siis ei saa sellest üle lumehelbekeseks hakkamisega ja ülejäänud elu elamata jätmisega.
Ei tea, kes tellib 27. august 2021 09:56
neid bestsellereid koolikiusamisest, ja mis eesmärgil? Ja siis veel koduvägivallast, töökiusamisest, jne. Elu ongi üks suur võitlus ja võistlus, tihti karm ja halastamatu. Kahjuks ei ole inimesed, ka lapsed, mingid inglid. Ja paratamatult tuleb omavahelistes suhetes ette kriise, vajadust ennast kaitsta või kehtestada. See kõik on inimloomuse osa ja sellega tuleb arvestada, mitte itku välja kiskuda ja mõttetuid nn uuringuid korraldada.
T.e. 27. august 2021 10:37
Eluvõitlus on ainult Sinu peas kinni. Inimeseks olemisega ei ole siin mingit pistmist. Animistlik, reflektoorne maailm, täis kannatusi. Hakka juba inimeseks!
nõus, aga mitte kõigega 27. august 2021 11:05
Nõus, et elu ongi karm võistlus, tihti karm ja halastamatu. Aga seda ütles ka ühe mu lapse lasteaiakaaslase ema, kelle laps teisi kiusas - et harjugu need teised lapsed ära, et see ongi normaalne. Ma arvan, et me peaksime ühiskonnana püüdlema sinnapoole, et see elu ei oleks karm ja halastamatu ei lasteaias, koolis, tööl ega mujal, vaid meeldiv, kus igaühel on oma roll ja väärtus. Jääks paljud hinged terveks ja ellu!
AK 27. august 2021 11:34
Kui asja vaadata nii lihtsalt, et elu ongi võitlus, siis polegi midagi rääkida. Tegelikult kaotame sellega lihtsalt suure osa inimestest, kes normaalse elu puhul oleksid edukad, andekad ja tegusad inimesed, kes viiks elu edasi. Praegu on need inimesed endale ja teistele koormaks. Kust tulevad alkohoolikud, narkomaanid ja depressantide võtjad - ikka sellest keskkonnast kus on koolikiusamine ja koduvägivald. Lihtsalt öeldes raiskame mõttetult oma resurssi ja ei kasuta oma inimeste potentsiaali ära. Nagu visaks iga kuu pool palgast lihtsalt ahju.

Propakanda on mõnel lihtsalt peas 27. august 2021 09:28
Jätkem plussid-miinused ja vaktsiinid hetkeks kõrvale. See teema on tõesti valus. Endal küll eriti midagi meenutada pole, aga õpetajatest küll natuke. Muidugi aeg oli ka ammune. Muretsen küll lastelaste pärast. Eks jõhkraim kius toimub internetis. Suhtumist ja maailmavaadet antakse ka palju kodust kaasa.
ants12 27. august 2021 09:26
kõik algab vanematest. lastele tuleb õpetada kolme asja 1. ära kiusa teisi, kaitse endast nõrgemaid, 2. käitu viisakalt - ära eputa ega uhkusta, 3. kui rahumeelselt järele ei jäeta - löö vastu ja kõvasti.
Kius 27. august 2021 09:23
Ka Nõuka ajal oli koolis kiusamist. Sellele aitasid kaasa ka õpetajad. Kui vanem kurtma läks, öeldi kohe ära, et ise su poiss norib. Õpetaja laps ju alati korralik. Samuti oli õpetajatel oma lemmikud... Ei saanud suurt abi ka kooli juhtkonnalt. Minul oli aga varakult välja kujunenud oma isiklik õiglustunne ja hoiak, et kedagi lüüa ei tohi. Ei löönud ka vastu, vaid kannatasin ära kuidagi. Nüüd täiskasvanuna nendin, et tegelikult oleks pidanud ikka kiusajale vastu vahtimist andma, ehk oleks saanud temast inimene. Mingi aeg tagasi kuulsin, et minu kiusajast on saanud joodik ja muidu lontu.
kooli 27. august 2021 08:13
kiusamisele aitavad kaasa ka osa õpetajaid.Nad näevad, aga midagi ette ei võta.Täpselt samamoodi nokivad kiusatavat õpilast.
27. august 2021 08:49
Näpuga näitamine ja kitse panemine ongi pedagoogika alus.
Nulltole 27. august 2021 07:22
Koolides on hetkel ka sellist kiusu, mis on direktsiooni poolt vaktsineerimata töötajate suhtes.
Riiklik süstipropaganda 27. august 2021 06:44
koolides, mis on pealegi ebaseaduslik, ainult suurendab koolikiusu. Sellest peaksid ju kõik aru saama. Kuid enamus õpetajatest, lastekaitsjatest rääkimata, kahjuks vaikib.
Mõtle kui huvitav. Keegi korrigeerib, nagu vaja. 27. august 2021 08:43
Veel tund tagasi oli sellele kommentaarile vähemalt 2 plussi ja 0 miinust. Nüüd on 1 pluss ja 3 miinust
Oeh 27. august 2021 09:28
Mõnel inimesel on ikka kinnisideed, et minna ja trügida iga suvalise teemaga vahele. Artikkel räägib väga tõsisest pikaajalisest probleemist, aga kuskil on ikka mingi poolearuline jorss, kelle käed värisevad ühe kinnisidee pärast...
nakatajate vastu 28. august 2021 09:51
Nii et nõrgema tervisega inimeste nakatamine ei ole kiusamine, aga see kui teilt seda nõuda, et vähendaksite ohtu teistele ennast vaktsineerides, on järsku teie kiusamine? Tule, taevas, appi?
Leelo 27. august 2021 05:53
Kohutavalt kurb oli lugedes.Kahju lastest ja tuli ka tuttavaid momente ette,oma kooliajast.
eksole 27. august 2021 08:59
Huvitav, kes on need kaks miinustajat, kellel kiusatavatest lastest kahju ei ole?
to eksole 27. august 2021 09:26
Need, kes koolis ise kiusajad olid.
Monsa 27. august 2021 00:49
Mul on 70 aastane tuttav kes näeb siiani väga hirmsaid unesi koolist. Nii põhjalik võib olla koolikiusamine.