Talibani võitlejad Afganistanis.

Foto: -AFP / Scanpix
Ohtuleht.ee 15. august 2021 17:41

Eesti peab liitlaste ja Julgeolekunõukogu liikmetega New Yorgis intensiivseid konsultatsioone, et kutsuda Afganistani teemal nii kiiresti kui võimalik kokku ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung.

„Eesti jälgib kiiresti halvenevat julgeolekuolukorda Afganistanis tähelepanelikult ning peab küsimuse arutamiseks ja olukorrale lahenduste leidmiseks vajalikuks ÜRO julgeolekunõukogu erakorralist istungit,“ sõnas välisminister Eva-Maria Liimets. „Sündmused Afganistanis on väga murettekitavad ning me peame sealset tsiviilelanikkonda toetama, vägivalla ja inimõiguste rikkumise lõpetamise nimel pingutama ja võimu jõuga ülevõtmise ühemõtteliselt hukka mõistma. Julgeolekunõukogul tuleb arutada viise, mis aitaksid olukorra rahumeelselt lahendada ning konflikti osapooltel Afganistani rahvast säästva võimujagamise kokkuleppeni jõuda.“

Peale liitlasvägede väljatoomist on Taliban haaranud kontrolli kõigis peamistes Afganistani linnades ning riigi pealinna Kabuli ümber piiranud. Tsiviilisikute vastu suunatud vägivald on kõikjal kasvanud. USA juhitud liitlasväed, sealhulgas ka Eesti kaitseväelased, on Afganistanist lahkunud ning kohapeal on sõjaväelased, kes aitavad saatkondade töötajaid ja liitlastega koostööd teinud afgaane evakueerida. Sisuline rahuprotsess ja osapoolte vahelised läbirääkimised rahumeelse võimujagamise kokkuleppe sõlmimiseks on ummikseisus.

Eesti ja Norra on 2021. aastal ÜRO Julgeolekunõukogus Afganistani teemahoidjad. Hetkel räägitakse ÜRO Julgeolekunõukogus läbi ka septembris pikendamisele tulevat UNAMA (United Nations Assistance Mission in Afghanistan) mandaati.

Samal teemal

Kommentaarid  (35)

natuke lugenud 16. august 2021 08:24
2010 aastal 14.juunil kirjutas Delfi, kui rikas on Afganistan maavarade poolest. See 20 aastat, mis seal sõditi, tegeles USA maapõue uurimisega. Üks rikkamaid piirkondi on Helmandi provints.( Seal sõdisid ka eestlased.) Talibani raha tuleb mitte niivõrd moonipõldudest, kui maavaradest. Seal suurel hulgal liitiumi ja uraani, vaske jne. Eesti ei peaks muretsema, ega meid selle meepüti juurde nagunii ei lasta.
16. august 2021 06:48
ei tea ikka meie taotleme jne. milleks, las suuriigid tegelevad selle jamaga meie väike riik võiks rahulikult oma asjadega tegeleda kes meile appi tuleb, tuleb välja et meie suur kaitsja sõber usa põgeneb saba jalge vahel talibani eest, ei saavutanud nad afkaanis midagi ei tule nad ka meile appi kui hädas oleme, aga meie oi me aitame kogu maailma
Saba jalgevahel 16. august 2021 07:48
Analüütik, kes kirjutab afkaanis on äärmiselt tõsiseltvõtav. 3 klassi ikka said lõpetatud?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS