Talibani võitlejad Laghmani provintsis relvadega tänaval.

Foto: AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 15. august 2021 17:56

Islamistlik Taliban hõivas nädalavahetusel Afganistanis Jalalabadi ja Mazar-iSharifi. Hetkel on islamirühmitus hõivamas pealinna.

Jalalabadi vallutamine tähendab, et 23 linna 34-st on Talibani võimu all, vahendab CNN.

Valitsusvägede käes on veel pealinn Kabul, kui väidetavalt on Taliban selle sihikule võtnud ja liigub selle suunas.

Fotodelt ja videolt on näha, kuidas Talibani sõdurid sõidavad autode ja mootorratastega ringi ja tulistavad juubeldades õhku.

USA president Biden teatas, et Afganistani saadetakse juurde veel 1000 sõdurit, mis teeb varasemaga kokku 5000 USA sõdurit Talibani-vastases võitluses.

BBC vahendab, et Kabulis Talibani võimudele suurt vastupanu ei osutata.

Aruannetes on teatatud, et president Ashraf Ghani lahkus riigist. Samuti teatati, et asepresident Amrullah Saleh on põgenenud.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson kutsus hiljem pühapäeval kokku Cobra kohtumise, et arutada Afganistani olukorra halvenemist. Cobra on hädaolukordade lahendamise komitee, kuhu kuuluvad ministrid, riigiteenistujad ja muud arutlusaluse teemaga seotud töötajad. Alamkoda kinnitas, et parlament kutsutakse suvevaheajalt tagasi 18. augustil.

Hr Ghanile on avaldatud üha suuremat survet tagasi astuda, kuna Afganistani suurlinnad on kümne päeva jooksul langenud Talibani võitlejate kätte.

Kohalik Farzana Kochai rääkis BBC-le Kabuli toimuvast. Inimesed püüavad tema sõnul meeleheitlikult pealinnast põgeneda.

„Ma ei tea, et kuhu nad saavad minna, sest midagi ei ole jäänud. Lennukid on tõenäoliselt täis,“ proovis ka Kochai sõpradega pääseda naaberriikidesse.

Kochai sõnul on naised Afganistanis silmitsi jälle sellega, et nad ei tohi minna kooli ja tööle, vaid peavad Talibani korraldusel olema kodus.

Taliban on andnud võitlejatele suunise, et võimalusel vältida Kabuli allutamisel vägivalda. Samuti on lubatud Kabulist lahkuda neil, kes seda soovivad.

Kabuli tänavatel on paanika ja kaos.

Taliban võtab Afganistani pealinnas Kabulis võimu üle. Afganistani siseministri sõnul toimub see rahumeelselt ja kokkulepete alusel.

Muutused Afganistanis ja Kabulis on käivitunud – poodide akendel olevad pildid naistest kaetakse värviga nüüd ja praegu.

Pakistani aktivist Malala Yousafzai ütleb, et on sügavalt mures naiste, vähemuste ja inimõiguste kaitsjate pärast. Naiste õiguste ja hariduse aktivist kutsus ülemaailmseid jõude üles nõudma viivitamatut relvarahu ning kaitsma pagulasi ja tsiviilisikuid. „On mure, et Talibani võimu ajal võivad naiste õigused Afganistanis halveneda. Kui võitlejad varem riiki valitsesid, ei saanud üle 12aastased tüdrukud haridust ja naised ei saanud oma majast lahkuda ilma näokatteta ja neid saatva meessoost sugulasega,“ sõnab Yousafzai.

Samal teemal

Kommentaarid  (146)

Nimi 16. august 2021 09:16
Taliban on nüüd hasti varustatud , nende käes on nüüd sõjatehnika millel on silt : Made in USA !
Al 16. august 2021 08:29
Piltidelt näha, et ega Taliban väga palju maske ei kanna ja vaevalt nad ka väga palju vaktsineeritud on. Ilmselt siis lähiajal vohab ohtlik surmav koroona seal peatumatult ja sandistab kogu talibani väe.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS