Maailm

Täiendatud 15.08!

VIDEO | Haiti lähedal toimus 7,2magnituudine maavärin. Paavst Franciscus kutsus teisi riike üles kiiret abi saatma (11)

Ohtuleht.ee, 15. august 2021 17:55

Haiti lähedal toimus maavärin.

Foto: Kuvatõmmis

Haiti lähedal toimus laupäeva, 14. augusti hommikul maavärin. Löök kandus edasi Haiti edelaossa, eriti Les Cayesi linna piirkonda ja selle ümbrusse. Laupäeva õhtuks olid Haiti ametnikud registreerinud vähemalt 304 hukkunut. Viga sai üle 1800 inimese, kirjutab Reuters.

USA geoloogiateenistus kardab, et Haiti lähedal toimunud 7,2magnituudise maavärina tõttu on oodata teateid inimohvritest, vahendab CNN. Käivad jutud, et ühes piirkonnas oli tunda mitmeid järeltõukeid, sealhulgas oli üks 5,8magnituudine.

15. augustil kammisid Haiti elanikud terve öö läbi purunenud hooneid, et leida rusude alt üles oma lähedased. Kirikud, hotellid, haiglad ja koolid said tõsiselt kannatada või hävisid täielikult. Maavärin lõi lahti ka vangla seinad.

„Peame hädaolukorraga üles näitama palju solidaarsust,“ ütles Haiti peaminister Ariel Henry. Paavst Franciscus kutsus Vatikanis riike üles kiiret abi saatma. „Igaühe solidaarsus kergendab tragöödia tagajärgi,“ ütles ta palveränduritele ja turistidele pühapäevasel õnnistusel Peetruse väljakul.

USA president Joe Biden on andnud loa USA viivitamatule reageerimisele Haiti abistamiseks. „Niigi on Haitil keeruline aeg ja mul on väga kahju, et neid tabas veel laastav maavärin,“ ütles ta. Nimelt tehti 7. juulil Haiti presidendile atentaat. President hukkus.

Sotsiaalmeedias avaldatud videos on näha paanikas ja jooksvaid inimesi, kelle taustal rusudes hooned, mille alt üritatakse inimesi leida.

USA tsunami hoiatussüsteemi teatel võisid Haiti rannikuid tabada 3meetrised tõusulained. USA geoloogiteenistuse andmeil oli maavärina kese Saint-Louis-du-Sudist umbes 12 kilomeetri kaugusel kirdesuunas.

Aastal 2010 tabas 12. jaanuaril Haitit 7magnituudiline maavärin, mille tõttu hukkus ligi 300 000 inimest. Vigastada sai veel sadu tuhandeid, kellest toona ka paljud jäid ilma oma kodudest.