Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 13. august 2021 06:12

Neljapäeval toimus Tartu linnas Jaama tänava maja ühes korteris gaasiplahvatus, milles sai kannatada üheksa inimest. Kuue inimese vigastused on rasked. Kell 22.04 teatas prokuratuur, et plahvatuse hetkel korteris viibinud ja raskelt vigastada saanud 46aastane mees suri haiglas.

Kell 13.44 teatati häirekeskusele, et ühest korterist immitseb gaasilõhna. Kuivõrd esialgse info järgi oli korteris joobes mees, kes ei avanud ust, reageerisid sündmusele lisaks päästjatele ka politseinikud ja meedikud.

Korteris, kus toimus plahvatus, lokaliseeriti tulekahju kella 14.30ks ning kella 16.09ks sündmus päästjate poolt likvideeriti. Lisaks tulekahju kustutamisele kontrollisid päästjad üle kõik plahvatuses kannatada saanud hooned, kus rohkem ohtu ei tuvastatud. Pärna ja Raatuse tänavate vaheline lõik on jätkuvalt liiklusele suletud. Palume liiklejatel järgida politseinike korraldusi. Kortermajade elanikele on Tartu linnavalitsuse poolt organiseeritud asendusmajutus Tartu Kutsehariduskeskuse ühiselamus.

Juhtunu täpsemate asjaolude välja selgitamiseks alustati kriminaalmenetlust. „Seni kogutud andmetel on meil alust arvata, et plahvatus võis olla tahtlikult tekitatud, mistõttu uurime juhtunut plahvatuse tekitamise paragrahvi järgi. Praegu on aga kõige olulisem, et kõik õnnetuses viga saanud inimesed paraneksid ja soovin neile kiiret taastumist,“ sõnas Lõuna Ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja.

Päästeameti pere soovib kolleegidele kiiret paranemist ning on neile toeks igal võimalikul moel.

Politseinikud said raskeid põletushaavu

„Igapäevaselt tuleb ette olukordi, kus politseinikel tuleb teiste aitamiseks ja kaitsmiseks riskida oma tervise ning eluga. Paraku on ohte täis politseitöös nõnda, et kunagi ei tea lõpuni ette, milline väljakutse võib osutuda selliseks, kus teistele abi andma minnes satud ise eluohtlikku olukorda. Olgugi, et politseitöös ei ole ühtki väljakutset ega ülesannet, mida saaks pidada lihtsaks või rutiinseks, ei ole igal hetkel ja igal pool kõike võimalik lõpuni ette näha,“ kommenteeris Lõuna prefekt Vallo Koppel.

Täna kahjuks oli just üks sellistest päevadest, mil politseinikud, päästjad ja kiirabitöötajad läksid kontrollima teadet, et ühest korterist immitseb gaasilõhna. Vaevu jõudsid operatiivtöötajad sündmuskohale, kui toimus tugev plahvatus.

Plahvatuse tõttu said tõsiseid vigastusi kuus inimest, kellest viis olid operatiivtöötajad. „Nende seas olid ka kaks meie töötajat, 23aastane ja 25aastane politseinik, kes paraku said kõige raskemalt viga. Ulatuslike põletushaavade tõttu on nad väga raskes seisus. Raskes, aga stabiilses seisus on ka kõik teised plahvatuses viga saanud inimesed,“ sõnas Lõuna prefekt.

„Loodame südamest, et meedikute pingutused annavad tulemust ning soovime viga saanud politseiametnikele, kolleegidele päästest ja kiirabist ning teistele kortermajas aset leidunud plahvatuses kannatada saanud inimestele kiiret paranemist,“ lisas ta.

Politsei pakub tuge nii lähedastele kui Tartu patrullpolitseinikele, keda kolleegidega juhtunu arusaadavalt väga tugevalt mõjutab.

„Käimasolevas kriminaalmenetluses teeme selgeks kõik üksikasjad, mis võisid niivõrd traagilise sündmuseni viia,“ kinnitas Koppel.

Riik pakub psühholoogilist abi

Kõikidele asjaosalistele, keda sündmus otseselt või kaudselt puudutab, pakub sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ööpäevaringset psühholoogilist esmaabi ohvriabi kriisitelefonil 116 006. Need, kes helistada ei saa või ei soovi, saavad nõustajaga suhelda veebivestluse teel aadressil www.palunabi.ee.

Psühholoogiline esmaabi kujutab endast pärast traumeerivat kogemust personaalse ja vahetu toe pakkumist, et taastada turvatunne, vähendada kaotuse mõju ja anda tugevust ning vastupidavust toimetulemiseks ja igapäevaeluga jätkamiseks. Vajadusel saame abistada sobiva spetsialisti leidmisel.