Eesti uudised

New York Times paigutas Eestist pärit arhitekti maja sõjajärgsete hoonete esikümnesse (1)

Ohtuleht.ee, 12. august 2021 10:20

Louis Kahn koos oma poja Nathanieliga, kes aastaid hiljem väntas isast ja tema keerulisest pereelust dokfilmi „Minu arhitekt“ (2003).

Foto: VIDA PRESS

New York Timesi stiililisa ekspertide žürii kuulutas välja teise maailmasõja järgse arhitektuuri 25 silmapaistvamat esindajat – ning väärikal kümnendal kohal on Eestist pärit Louis Kahni looming.

1901. aastal Kuressaares sündinud, viis aastat hiljem perega USAsse emigreerinud ja 1974. aastal New Yorgis surnud Kahn pääses New York Timesi edetabelisse Salki bioloogiauuringute instituudiga, mis asub Californias La Jollas.

Ilmneb, et Eesti päritolu USA arhitekti loomingust vaagis žürii oma edetabelit tehes lausa viit hoonet – nii laialdaselt polnud esindatud ükski sõjajärgne arhitekt.

„Eesti päritolu ameeriklane Louis Kahn töötas välja omaenda müstilise arhitektuurikeele, kasutades ruunilikke geomeetriaid ja ritualistlikke valguskontraste, muutmaks galeriid, ülikoolilinnakud ja valitsushooned ülima meditatsiooni ruumideks,“ kirjutab Ney York Timesi stiililisa. Selle võrratuim näide USA pinnal on La Jollas asuv instituut, mille 1960 tellis lastehalvatusvaktsiini leiutaja Jonas Salk ja mis valmis 1965.

Edetabeli esikohal on Luis Barragáni aegumatult moodne Casa Luis Barragán (1948) Mexico Citys. Alvar Aalto Säynätsalo vallamaja (1952) Jyväskyläs on neljandal positsioonil. Nimekirja pääsesid ka Sydney ooperimaja, Pariisi Pompidou keskus ja rahvusvaheline kosmosejaam ISS.

Samal teemal

15.05.2014
Kas sina teadsid, et neil kuulsustel on Eesti juured?