Imre Sooäär

Foto: Robin Roots
Toimetas Triinu Laan 12. august 2021 08:34

Kolmapäeval saatis Estonia Klaverivabriku juhataja Indrek Laul peaministrile ja riigikogu liikmetele kirja, kus arutleb presidendi institutsiooni rolli ja võimaluste üle, mida võib tõlgendada kui Laulu soovi saada presidendikandidaadiks.

„Indrek Laulu saadetud põhjalik kiri parlamendiliikmetele on sümpaatne. Arvestades tema tausta ja kogemusi, täiesti arvestatav alternatiivne presidendikandidaat. Et mitte ära sõnuda ja öelda: võimalik must ratsu – erakondade ülene kandidaat,“ leiab riigikogu saadik Imre Sooäär.

Sooäär märgib, et Soomerele sai saatuslikuks, et ei saadud teada suurt midagi ta enda ilmavaate ja visiooni kohta. „Ta varjus alati standardvastuse taha, et president ei tohi aktiivselt oma seisukohta peale suruda. Tema välis- ja kaitsepoliitiline vaade oli seejuures tagasihoidlik, et mitte öelda nõrk. Selles polnud lendu ega ambitsioonikust,“ kirjutab Sooäär sotsiaalmeedias.

Poliitiku sõnul ei saa Eesti täna tagasihoidlikult paigal tammuda. „Meil on vaja Kadriorus ärksat vaimu, vaistu ja majanduse tundmist, et aidata Eesti kriisist välja vedada. Miks ei võiks just president ise siin aktiivne vedaja olla? Tal on niikuinii kõigest sümboolne roll põhiseaduse valvurina.“

Parlament ja eesti rahvas tahavad teada, mida võimalik kandidaat päriselt asjadest arvab, kas tal on oma konkreetne sõna ja visioon, leiab parlamendisaadik. „Ta pole ju veel presidendikandidaatki, et peaks seda varjama, kuni pole tema toetuseks allkirju paberil. Siiani on kõigi parlamendi laudadele pandud nimede juures just see aspekt puudu olnud, et me ei tea, milline oleks võimaliku kandidaadi visioon.“

„Laul näitab oma kirjas väga selget visiooni, mis minu arvates oleks Eestille kasulik,“ rõhutab Sooäär. „Ta pühenduks tugevalt välissuhtlusele, teaduse innovatsiooni ja ekspordi arendamisele, mis aitaks kasvatada majandust ja seeläbi parandada inimeste elujärge läbi suurema lisavndäärtuse loomise. Igati sümpaatne ja toetustväärt lähenemine. Mees, kes ei karda oma arvamust välja öelda ja omab selget silmavaadet, aga ka julgust seda selgelt sõnastada.“

Estonia klaverite tootja ja kogu maailma eksportijana on Indrek Laulil ka oma isiklik võimas rahvusvaheline kogemus ja saavutused ette näidata, mitte ainult sõnad. „Temas on selgelt tunda oma isa, lugupeetud Muusikaakadeemia rektori ja dirigendi Venno Laulu väärikust ja rühti, et sellel kohal auga seista ja seejuures ka vastutada. Laulu kandidatuuri tasuks minu arvates kaaluda küll. Või mis teie arvate?“

Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul

Foto: Tiina Kõrtsini

Indrek Laul saatis peaminister Kaja Kallasele ja kõikidele riigikogu liikmetele 12-leheküljeline visiooni, mis kannab pealkirja „Kadrioru tintinnabuli“, kus ta annab ülevaate teadmistest, mida ta on omandanud 30 tegevusaasta jooksul välismajanduses ning toob presidendiametile paralleeli Arvo Pärdi muusikapalaga „Aliinale“, mis on maailmakuulsa tintinnabuli-stiilis loomingu esimene teos.

„Kadrioru bassinoot, see presidendi poolt stabiilsust hoidev ja koostööd hindav pidepunkt nii kodus kui välismaal, tema tulemustele orienteeritud välissuhtlus annab vajaliku toe riigi turvaliseks poliitiliseks, majanduslikuks ja kultuuriliseks arenguks. Riigipeal on palju võimalik kaasa aidata, avada uksi maailmas, toetada nii välismajanduse kui investeeringute, kultuuri- kui ka hariduse ekspordi vallas. See on praegu üks vabariigi presidendi väga vajalik roll, et aidata arendada ja hoida Eestit turvalise ja eduka heaoluriigina,“ kirjutab Laul.

Loe Indrek Lauli pöördumist Eesti Päevalehest.

Kommentaarid  (166)

Sander 13. august 2021 23:52
" et ei saadud teada suurt midagi ta enda ilmavaate ja visiooni kohta."-kas selles ei piisa kui ta tudvustas ennast homoabielu pooldajana???
helge tulevik ootab ees 13. august 2021 22:58
Energiahinnaga on pahasti ja nüüd suunati modereerimisele
ilma tuld tegemata 16. august 2021 23:03
On pahasti ja veel halvemaks kukub.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS