Eesti uudised

VIDEO JA GALERII | ÄRGE RAIUGE! Viljandi meeleavaldajad nõuavad: poolsada linnapuud tuleb alles jätta! (27)

Toimetas Keit Paju, 12. august 2021 14:38
Foto: Kenno Soo

Neljapäeva hommikul kell 8.30 kogunes suur hulk inimesi Viljandi Uuele tänavale, kus toimus meeleavaldus puude kaitseks. Viljandi linnavalitsus tahab maha võtta 49 puud, et teha ruumi kergliiklusteele. Lisaks on algatatud puude kaitseks ka allkirjade kogumine.

Mittetulundusühing Päästame Eesti Metsad ja erakond Eestimaa Rohelised kutsusid inimesi meelt avaldama, et Viljandi linnavalitsus ja volikogu loobuks puude maha võtmisest Uuel tänaval. Meeleavaldust oli turvamas ka turvafirma. Lisaks külastas meeleavaldust politsei, kuid nende abi vaja ei olnud.

Meeleavaldusest oli kasu, kuna neljapäeval puid maha võtma ei hakata. Korraldajad lubasid kasvõi iga päev meelt avaldada, peaasi et puid maha ei saetaks.

Viljandi linnavalitsusel oli plaan 12. augustil eemaldada puud Uuel tänaval ja lähiajal ka Tartu tänaval, aga samas ei sisaldanud linlastele tutvustatud Uue tänava esialgne eskiis nii drastilist raiemahtu. 

Viljandis rajatakse Uuele tänavale kogu tänava pikkuses jalgratta- ja jalgtee, mis annab jalakäijatele ja kergliiklejatele oluliselt paremad tingimused liiklemiseks. Maha võetakse kokku 49 puud, mille hulgas on seitse läänepärna, 13 harilikku tamme, kümme harilikku pärna, üks suurleheline pärn, 12 harilikku vahtrat ning kuus harilikku pihlakat. 

Aastal 2016 linnakodanikele tutvustatud Tartu tänava rekonstrueerimisprojekti järgi oli plaan parklalaienduse tõttu viis pärna maha võtta. Käesoleva aasta mais aga projekti muudeti ning selle järgi kuulub likvideerimisele kogu senine Tartu tänava haljastus. Seetõttu on plaanide ülevaatamine eriti põhjendatud.

„Kahjuks valitseb tihti olukord, et otsuseid tehakse kiirustades, sest projektirahade tähtajad suruvad peale. See ei tohiks olla argument,“ ütles Uue tänava meeleavalduse eestvedaja Farištamo Eller, kes peab oluliseks leida kogu linnale sobiv lahendus.

Üritust korraldavad ja sellel osalevad kohalikud aktiivsed inimesed. Mitme tänava puude mahavõtmist ei ole linlastega läbi arutatud. Uue tänava puhul tutvustati ainult eskiisplaani, mis ei sisaldanud raiet. Põhiprojekti aga ei pidanud linn enam vajalikuks kohalikele tutvustada.

Ühtlasi on rahvaalgatus.ee portaalis üleval petitsioon, millega saab anda allkirja kõrghaljastuse säilitamise heaks Viljandi linnaruumis. Petitsiooni algataja Terje Põvvat soovib juhtida tähelepanu sellele, et maailma ootavad teadlaste sõnul ees karmistuvad ilmastikuolud, mis tulenevad kliimasoojenemisest.

„Eestlastel on ehk veel meeles äsja üle kuu kestnud kuumad ilmad, mil varjus on ligi 30 kraadi. Sellised kuumus on inimestele eluohtlik, seda eriti vanemaealisele põlvkonnale. Just linnasisesed rohealad ja parkmetsad oma kõrghaljastusega aitavad selliseid riske maandada. Oluliste rohealade likvideerimine teede laiendamise nimel on seega väga vale otsus,“ ütles Põvvat.

Petitsioon on leitav rahvaalgatuse portaalist.