Maailm

Leedus läks vaktsineerimisvastaste meeleavaldus vägivaldseks: protestijad märatsevad tänavatel, rünnati nii ajakirjanikke kui politseid (55)

Toimetasid Greete Kõrvits ja Keit Paju, Delfi, 10. august 2021 22:13

Leedu seimi hoone, illustreeriv foto.

Foto: Panthermedia/Scanpix

Leedu pealinnas Vilniuses kogunesid juba teisipäeva hommikul meelt avaldama koroonapiirangute vastased inimesed. Meeleolu oli mõistagi rahulolematu, muu hulgas püstitasid protestijad „reeturite“ tarbeks võllad.

Ent kella viieks õhtul lõppema pidanud üritus ei tahtnud kuidagi laiali minna, meeleavaldajad blokeerisid Leedu seimi ehk parlamendi väljapääsud ning olukord läks ka vägivaldseks. Neile jäid ette nii Leedu rahvusringhäälingu LRT ajakirjanikud kui ka politseinikud. Lendasid nii kivid kui pudelid, politsei kasutas protestijate peal pisargaasi.

Vähemalt üks korrakaitsja sai rüseluses viga. Ka vastu ööd ei ole olukord Vilniuse tänavatel päris maha rahunenud.

Leedu valitsus planeeris vaktsineerimata inimestele uusi piiranguid, kirjutab LRT. Valitsuse esialgse otsuse kohaselt piiratakse rangelt alates 13. septembrist koroonapassita inimeste tegevust. Lõpliku otsuse peaks valitsus langetama lähitulevikus.

Leedus tekitab pingeid ka Valgevene piiril toimuv rändekriis.

Protesti korraldaja on Leedu õpetaja, tuntud vaktsiini- ja maskivastane Astra Astrauskaitė, kes juba keskpäeval konrtolli alt väljunud meeleavalduse kohta ütles, et tema selle eest ei vastuta, kirjutab Delfi.

Õhtul oli parlamendihoone juures veel protestijaid, kes hoone väljapääse blokeerisid ja parlamendisaadikute lahkumist takistasid. Sõna võttis ka riigi president Gitanas Nausėda, kes palus meeleavaldajatel rahumeelselt ja tsiviliseeritult lahkuda.

Enamus saadikuid pääses Seimist välja päeval, jättes oma sõiduvahendid parklasse, kuid neid piirati ümber ning nõuti vastutusele võtmist. Teadaolevalt on jätkuvalt Seimis kinni pärast väljapääsude blokeerimist mitmed kommiteede liikmed.

Refereeritud Delfi artikli täistekst.