Maailm

SKANDAALNE MADRATSINALI: Moskva kohus määras koomikule Vene rahva solvamise eest aresti (11)

Greete Kõrvits, 9. august 2021 20:35
Foto: TASS/Scanpix

Moskva elanik Idrak Mirzalizade (pildil kohtusaalis) on Valgevene kodanikust aser ja populaarne püstijalakoomik. Kui ta ühes Youtube'i saates oma kogemusest Moskva korteritega rääkis, tekitas see Vene meedias suure solvumis- ja pahameeletormi. Kohus mõistis talle kümnepäevase aresti. Ise koomik end süüdi ei tunnistanud.

Milles siis solvav nali seisnes? Mirzalizade viskas nalja selle üle, kuidas moskvalased oma kortereid välja üürides diskrimineerivad üürnikke, kes pole slaavi päritolu. Ta rääkis loo, kuidas leidis oma vennaga ühte korterisse saabudes eest väljaheidetega kaetud madratsi. Eelmised üürnikud olid tema jutu järgi venelased ning Mirzalizade viskas hooletult, et „nagu selgub, määrivad venelased ent kõigepealt s*taga kokku ja lähevad siis magama“. See remark ei jäänud aga niisama õhku rippuma, vaid tekitas Vene sotsiaalvõrgustikes ja riigimeedias laialdast (ning vihast) vastukaja.

Juulis läks asi koguni kohtusse, kirjutab Moscow Times. Prokuratuur leidis, et Mirzalizade madratsinali oli solvang Vene rahvuse vastu, lisaks ka ksenofoobne propaganda, mis kuulutavat Vene rahva alaväärsust. Moskva Taganski kohus kuulutaski aseri koomiku neis tegudes süüdi. Mirzalizade ise sõnas, et süüdi ta end ei tunnista, kuid vabandust võib sellegipoolest paluda. Ta avaldas kahetsust inimeste ees, kes tema sõnul nägid kontekstist välja rebitud naljakillukesi, mis aga ei näidanud tema esinemist täispikkuses. Ta ütles, et mõistab, kuidas sellisena esitletud klipid võivad inimesi solvata. Ta rõhutab, et teine Vene meedias esile toodud, ksenofoobseks kuulutatud videoklipp on samuti kontekstist välja lõigatud ning on iroonilisel kombel hoopis tema enda pila ksenofoobia vastu.

Väljaandele Mediazona rääkis koomik, kuidas teda mitu kuud netis ahistati ning kuidas ta juuni lõpus Moskva tänaval peksa sai. Ta kõndis pärast ühes klubis esinemist koju (määrdunud madratsi olevat ta oma nalja kohaselt sealt minema visanud), kui märkas, et teda jälitatakse. Kaks kaaki tungisid talle kallale ning peksid ta läbi. Ta näitas väljaandele postitust sotsiaalvõrgustikust Telegram, mis kutsus üles Mirzalizadele tõelist „Vene külalislahkust“ üles näitama. Üleskutse tegija lubas videomaterjali eest 50 000 rubla autasu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee