Maailm

INIMTEGEVUSE MÕJU ON FAKT: ÜRO teadlaste kliimaraport andis tulevikuks karmi hoiatuse (20)

Aare Kartau, 9. august 2021 13:34

Kui suurt muutust ei toimu, siis muutuvad üleujutused ja põuad üha intensiivsemaks. Viimastega võivad kaasneda ka suured maastiku- ja metsapõlengud, nagu praegu Kreekas.

Foto: AFP/Scanpix

ÜRO teadlased kinnitasid kriitilises raportis, et inimkonna kahjulik mõju kliimale on tõsiasi. Esimeses aruandes pöörati enim tähelepanu meid käesoleval sajandil ees ootavatele probleemidele – ülemaailmsele temperatuuri ja meretaseme tõusule, mis mõlemad võivad ohustada inimkonna turvalisust. Siiski nentisid raporti autorid, et kiire ja ühtse tegutsemisega on veel võimalik olukorda päästa.

Esmaspäeval avaldatud ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertnõukogu (IPCC) töörühma hindamisaruanne on esimene mitmetest lähikuudel ilmavalgust nägevatest kliimaraportitest. Need tuuakse avalikkuse ette enne novembris Glasgow's toimuvat suurt kliimakonverentsi COP26. Äsja avaldatud 42leheküljeline dokument näitas, et rõõmustamiseks kuigi suurt põhjust pole. ÜRO peasekretär Antonio Guterres teatas, et IPCC töörühma esimene raport on „inimkonnale punaseks häireks“.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

09.08.2021
VIDEO | METSATULEKAHJUD KREEKAS: inimesed peavad kodusaare maha jätma
18.07.2021
Sajandi katastroof: „Nägime, kuidas vastasmajast inimesi minema uhuti ja tormasime katusele, kus ootasime üheksa tundi päästmist.“
14.07.2021
KLIIMAMUUTUS ON KOHAL! Eestisse on jõudnud äkksurmi põhjustav „niiske kuumus“