Foto: Teet Malsroos
Siim Randla 9. august 2021 05:42

Vandeadvokaadi pöördumist lahendanud õiguskantsler leidis, kaitsevägi ei ole käitunud õigusvastaselt ega rikkunud vaktsineerimisvabaduse põhimõtet, kui vaktsineeritud ajateenijatele antakse väljaluba sagedamini kui vaktsineerimata ajateenijatele.

Nimelt pöördus õiguskantsleri poole vandeadvokaat ja teatas, et tema kliendi kaudu on jõudnud infatsioon sellest, et suur hulk 29. nädalal teenistust alustanud ajateenijaid tunneb, et neile avaldati vaktsineerimiseks lubamatut survet sellega, et vaktsineeritud ajateenijatele antakse väljaluba sagedamini kui vaktsineerimata ajateenijatele.

„Peate oluliseks rikkumiseks ka seda, et värsketele ajateenijatele jäeti vaktsineerimisotsuse tegemiseks vähe aega. Asjaolude uurimise tulemusel leian, et kaitsevägi ei ole käitunud õigusvastaselt ega rikkunud vaktsineerimisvabaduse põhimõtet. Ka ei ole tuvastatav diskrimineerimine või ajateenijate isikupuutumatuse rikkumine,“ leiab õiguskantsler vastuses. „Sunniviisilist vaktsineerimist ei ole rakendatud. Väljaloale saavad kord kuus ka vaktsineerimata ajateenijad. Kaitseväe juhataja kinnitas õiguskantslerile infokirjas oleva teabe õigsust, sh seda, et väljaloale saavad kõik.“

Kui teenistus lubab, saavad vaktsineeritud ajateenijad väljaloa tihedamini kui mittevaktsineeritud, sest kaitsevägi soovib, et risk, et ajateenija haigestumise või lähikontaktsele seatud liikumisvabaduse piirangu tõttu tähtaegselt ei naase, oleks võimalikult madal.

Kaitseväe otsustust väljalubade andmise üle ei saa lugeda meelevaldseks, sest vaktsineerimata ajateenijal on suurem tõenäosus haigestuda või jääda lähikontaktsuse tõttu isolatsiooni, märgib õiguskantsler ja kinnitab, et väljaõppe seisukohalt on oluline, et ajateenijad pöörduksid väljaloalt õigeaegselt tagasi. See, et seaduses lubatud piirides kaalutlusotsuse põhimõtetest aegsasti teada antakse, ei ole iseenesest keelatud, mõistagi ei tohiks see välistada erijuhtumitel teistsuguse kaalutlusotsuse tegemist.

Kommentaarid  (10)

💉 10. august 2021 12:17
Uskumatu kui palju harimatuid veel meil 21 saj on?! Ja siis veel vinguvad ka, et miks neil pole võrdseid võimalusi..? Eluaeg olnud reegel - haritud inimestel on elus suuremad võimalused!! Mis uudis see ka on? Kedagi ei sunnita ega keelata ka haridust omandada, aga hiljem võrdseid võimalusi nõuda....
Põhiseadus 10. august 2021 10:57
Õiguskantsler peaks ikka seadust tundma. Kus on meil Eesti seaduses kirjas, et peab olema need passid? Kusagil ei ole. Sel juhul on see koroonapassi nõudmine ebaseaduslik. Kuidas meie valitsuse liikmed ja valitsus rikub räigelt Eesti põhiseadust?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS