PUUE Mida aasta edasi, seda vähem tuvastatakse sotsiaalkindlustusameti esmakordses ekspertiisis puue.Foto: Andriy Popov / Alamy (Vida Press)
Eesti uudised
8. august 2021 19:30

Sotsiaalkindlustusameti ekspertiisid on jätnud tuhanded inimesed puudest ilma

PUUDEGA INIMESTE IMELINE TERVENEMINE! „Tegemist ei ole aadlitiitliga, mis, kui juba määratud, siis kestab surmani.“ (25)

Mida aasta edasi, seda vähem tuvastatakse sotsiaalkindlustusameti (SKA) esmakordses ekspertiisis puue. Tuhanded haiged on kordusekspertiisidegi tulemusel otsekui võluväel terveks saanud. „Neid inimesi on nii kohutavalt palju, kes toetustest ja teenustest on ilma jäänud. Vägisi tundub, et meie arvelt tahetakse lihtsalt kokku hoida, teised riigid vajavad ju abi. Ja neile antakse ka! Aga vot oma rahvas, see on nagu sõnnikuhunnik!“ pahandavad ekspertiisides pettunud inimesed.

2016. aastal tehti Eestis algust töövõimereformiga, mille raames loodi uus töövõime toetamise süsteem. Selle eesmärk oli saada puudega inimesed kodust välja tööturule. Töövõime hindamise ja tööle aitamisega tegeleb töötukassa. Selles suhtes on reform olnud võrdlemisi edukas. Tänavu juuni lõpu seisuga oli Eestis 97 351 elanikku, kel on töötukassa hinnangul vähenenud töövõime. Ligikaudu kaks kolmandikku neist on osalise ja kolmandik puuduva töövõimega. Peale selle veel paar-kolm tuhat töövõimetuspensionäri, kes peaksid jõudma selle aasta lõpuks sotsiaalkindlustusameti süsteemist töötukassasse töövõimet hindama. Sama roosiline pole olukord aga puuetega, mida tuvastab SKA.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99