Eesti uudised

ERMi direktorist Eesti presidendiks? Alar Karis: ootan kõigepealt konkreetset ettepanekut (87)

Delfi, toimetas Keit Paju, 7. august 2021 13:52

Alar Karis

Foto: Aldo Luud

Potensiaalsete presidendikandidaatide hulka on lisandunud ka ERMi direktori Alar Karise nimi.

Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis (63) tõdes, et talle ei ole siiski tehtud konkreetset ettepanekut kandideerida presidendiks. Küsimuse peale, kas erakonnad arutavad tema kui potentsiaalse kandidaadi nime, sõnas Karis, et erinevate nimedega mängitakse ja inimestel on õigus seda teha.

Karis keerutas ega vastanud, kas on valmis kandideerima presidendiks, juhul kui mõni erakond talle sellise ettepaneku teeb.

„See on hüpoteetiline mäng ja ma ei ole harjunud selliseid asju tegema,“ selgitas Karis, et on elus kandideerinud mitmetele kohtadele ja on alati vastanud siis, kui ettepanek päriselt tehakse.

„Ma ei tegele selle mõttega,“ sõnas ta ja lisas, et ka eelmistel presidendivalimistel, 2016. aastal arutati tema nime.

Viimati kerkis Karise kui võimaliku presidendikandidaadi nimi üles tänavuste valimiste kontekstis siis, kui riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus sotsiaalmeedias inimesi pakkuma, kes võiks olla tulevane Eesti riigipea ja tõi pärast avalikkuse ette 20 enim mainitud inimest.

Karis rääkis aprillis Vikerraadio eetris, kui teda juba ühe võimaliku kandidaadina oli nimetatud, et ta ise ei näe ennast presidendina ega arvanud, et ta sellesse ametisse sobiks.

„Minul on presidendile väga kõrged nõudmised ja ei näe endal neid isikuomadusi, et seda ametit pidada. Olles näinud erinevaid presidente, kohtunud kuningate ja šeikidega, ei oska mina leida, et oleksin selle ameti pidaja,“ tõdes Karis.

ERMi juhi hinnangul peaks Eesti järgmine president olema rahvaga suhtleja ja osata Eesti sisse vaadata. „Et sa ei tundu kõrgina, et oled oma, mida ka Lennart Meri ju oskas. Ta võis külapoe juures kohalikuga õlut juua,“ märkis ta.

Presidendile vajaliku omadusena nimetas Karis ka korraliku lastetuba. „Seda ei õpi: lastetuba sul kas on või seda sul ei ole. Kui presidendil on lastetuba, siis ta suudab ka orienteeruda väga erinevates oludes ja tunnetab hästi, kus võib mida öelda, kellele võib mida öelda ja kus peaks päris vait olema,“ ütles Karis.

Karis on hariduselt molekulaargeneetik ja arengubioloog. Ta on olnud Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli rektor. Aastatel 2013–2018 töötas ta riigikontrolörina.

Samal teemal

17.08.2021
Karis kaalub Ratase ettepanekut presidendiks kandideerida: „Ma ei ole öelnud „ei“ ega „jah“.“