ohtuleht.ee 4. august 2021 19:48

Kas järgmisest nädalast lasevad kümned tuhanded senini tõrksad end koroonaviiruse vastu kaitsepookida ning eriti suure hüppe teeb vaktsineeritus eakate, venekeelsete ja peagi koolipinki naasvate noorte seas? Kuigi sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske ja asekantsler Maris Jesse pole enam ametis, siis oleks naiivne arvata, et vaktsineerimiskorralduse kitsaskohad paranevad üleöö. Õigemini ei pruugi senised mured laheneda ka uute inimeste ametisse asudes, kui otsustajana jätkab end kehtestamast hoidunud tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Neid hetki, kus olnuks tarvis sotsiaalministeeriumi haldusalas kord majja lüüa, on sellesse aastasse jagunud küllaga: esialgu vaid tervishoiutöötajatele ja riskigruppidele reserveeritud kõrvale liikunud vaktsiinist sai oma osa ka Priske isiklikult! Kui doose saabus korraga rohkem, siis oli tulemuseks mitmepäevane digiregistratuuri kokkujooksutamine. Lõpuks oli vaktsiini nähtavasti juba nii laialt käes, et keegi ei vaevunud nende säilitamistingimuste pärast muretsema – annetusteks mõeldud doosid läksid terviseameti jaanipäeva aegu soojenenud laos hoopis raisku. Personali puudutavateks otsusteks polnud aeg küps isegi siis, kui aegus riiklik vaktsineerimiskava, kuigi uus polnud veel valmis. Samal ajal pidas Kiik mõistlikuks, et asekantsleri kohalt taandunud Jesse jätkab Priske nõunikuna, suunamaks ametijärglast ikka „õigele teele“.

Ammu vajalikuks osutunud ümberkorraldusi õnnestus vältida täpselt nii kaua, kuni peade veeremist nõudsid Reformierakond ja peaminister Kaja Kallas isiklikult – tippametnikke ohverdades päästis Kiik eelkõige iseend. Samas teab koalitsioonipartnergi väga hästi, et poliitilist vastutust nad nõuda ei saa, sest koos Kiigega, kes on valitsuskabinetis Jüri Ratase käepikendus, võib kukkuda terve valitsus.

Kantsleri lahti laskmine võib osutuda aga vaid ajutiseks leevenduseks pikalt kogunenud pahameelele – kelle peale saab Kiik tuld juhtida järgmise suurema prohmaka ilmsiks tulles? Ohumärke on võimatu ignoreerida, kui enne uue kooliaasta algust on nii Lasnamäel kui ka Ida-Virumaal vaktsiiniga hõlmatus vaid 41% juures ning vähemalt iga neljas Eesti eakas läheb uuele viiruselainele vastu ilma igasuguse vaktsiinikaitseta.

Kommentaarid  (3)

5. august 2021 08:47
Probleem on ikkagi selles, et Kiigul on vaja kodulaenu maksta.
Dr. Aakon 5. august 2021 00:55
Priskest ja Jessest vabanemine ei tundu sugugi vale tegu, vaid väga õige, aga probleemi on vaja edasi lahendada.
5. august 2021 08:49
Sama tuleks teha teistes ministeeriumites, üks ja sama punt istub aastaid ning roteerub omavahel tehes aegajalat paar põiget välisteeistusse. Millal haridusministeeriumi tippametkond Repsi varguste eest suuska saab?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS