Maailm

Leedu võib paluda piiriületajate majutamiseks Euroopalt abi (15)

Greete Kõrvits, 2. august 2021 19:25
Põgenikelaager LeedusFoto: Hannes Dreimanis

Leedu peaminister Ingrida Šimonytė sõnas esmaspäeval, et kui rändekriisi haldamine Leedu-Valgevene piiril muutub võimatuks, kaalub valitsus teistelt Euroopa Liidu riikidelt abi paluda, et nood peamiselt Lähis-Idast pärit piiriületajaid majutada võtaksid. Valgevene kaudu saabuvate inimeste põhisihtkoht on valdavalt Saksamaa, Leedu vastu nad huvi ei tunne.

Leedu ei saa otseselt midagi nõuda, ent võib esitada abipalve. „Me kaalume seda, kuid ma ei oska veel öelda, kas esitame sellise palve või mitte. Kui olukord haldamiseks liiga keeruliseks muutub, siis muidugi esitame,“ sõnas Šimonytė Leedu meediale. Riiki külastanud Euroopa Komisjoni siseasjade volinik Ylva Johansson sõnas aga, et plaanib teha ettepaneku nn solidaarsusmehhanismiks, mis kohustaks sarnasesse kriisi sattunud liikmesriike teatud määral abistama – nii oleks hädasolijal vähemalt mingigi kindlustunne.

Leedu rahvusringhäälingu andmeil on piirivalvurid sel aastal kinni pidanud enam kui 3000 Valgevene kaudu tulnud migranti. Peaminister Šimonytė sõnas, et esialgu ootab Leedu liidult enim seda, et liit suhtleks Iraagiga, kust lõviosa piiriületajatest pärineb, ning survestaks riiki katkestama lennuühendust Minskiga ja oma kodanikke kiiremas korras tagasi võtma.

Samal teemal

30.06.2021
RÄNDEKRIIS LEEDUS: migrantide tulv võib peatuda alles siis, kui mõistetakse, et seda teed pidi Euroopasse ei pääse
28.06.2021
Valgevene pagulane kaasmaalastele: seni, kuni võimud teid rahule ei jäta, jookske Leetu, jookske!