Maailm

SUHTED TERAVNEVAD VEELGI! USA hoiatab: Hiina ehitab agressiivselt sadu uusi tuumabaase (5)

Anita Algus, 2. august 2021 15:26

Lääne-Hiina kõrbest leitud uus tuumabaas hinnanguliselt 110 raketi väljalaskmiseks.

Foto: AFP / Scanpix

Ameerika Ühendriikide sõjavägi hoiatab, et Hiina paneb enneolematu kiirusega püsti uusi baase, kust tuumarelvi õhku lasta. Säärane baaside laiendamine on Pekingi ja Washingtoni vahelised suhted väga pingeliseks teinud, vahendab Military Times.

Lääne-Hiinas, Xinjiangi regioonis tehtud satelliidipiltidelt tuvastati uute tuumabaaside ehitamine. Ameerika teadlased arvavad piltide põhjal, et Hiina ehitab juurde vähemalt 250 maa-alust tuumabaasi.

Juulis Xinjiangist leitud baas pole ainus omalaadne. Juunikuus leidis üks California osariigi mittetulundusühing baasi Gansu regioonist.

Samal teemal

Hiina väidab, et nad ei tea ehitustöödest midagi. Uute tuumabaaside rajamine tuleb esile olukorras, kus USA ja Hiina suhted on aastakümnete halvimad. Nende suhted on teravad mitmel teemal, näiteks kaubandus, tehnoloogia, küberturvalisus, inimõigused ja Hiina ennastkehtestav välispoliitika president Xi Jinpingi käe all. Muidugi ei saa praegust vastasseisu kuidagi võrrelda külma sõja aegse Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu (NSVLi) ja USA vahelise olukorraga.

Mõlemad leitud platsid on ca 800 000 ruutkilomeetri suurused (mis teeb umbes 17 Eesti-suurust ala platsi kohta). Maapealsetes baasides võivad olla ballistilised raketid, mille laskeulatus ületab mitut kontinenti.

Ekspertide hinnangul on seal ballistilised raketid (DF-41), mille lennukaugus võib olla 12 000 kilomeetrit. Sedasi ulatub rakett lendama põhimõtteliselt kõikjale USA maismaal. Küsimus on, et miks Hiinal neid rakette nii palju vaja on. Baaside paigutamine sedavõrd suurele alale teeb nende tabamise oluliselt raskemaks. Analüütikud arvavad, et paljud baasid on peibutiseks ja Hiina hakkab baaside vahel rakette liigutama. Sedasi saavad nad ohtlikku arsenali varjata.

Ameerika Teadlaste Liidu eksperdid Matt Korda ja Hans Kristensen kirjutasid oma raportis, et säärast laialdast tuumarelvade baasi rajamist pole nähtud alates USA ja NSVLi konfliktist külma sõja ajal.

Hiina rikub ehitusprojektiga rahvusvahelist konsensust tuumarelvade desarmeerimise osas.

„USA on teavitanud ka Venemaad. Kui Hiina oma tuumaarsenali sedasi täiendab, pole nad ohuks mitte ainult USA-le, vaid ka Venemaale ja Euroopale,“ rääkis Taiwani riikliku poliitika instituudi direktor Kuo Yu-jen Military Timesile.

Venemaa ja USA, maailma suurimate tuumaarsenalide omanikud, kohtusid eelmisel nädalal Genfis, et arutada tekkinud olukorda. Otsusele nad ei jõudnud.

USA-l ja Venemaal on mõlemal umbes 6000pealine tuumaarsenal. Stockholmi rahvusvaheline rahu-uuringute instituut peab Hiina arsenali 350pealiseks. Pentagon (USA Kaitseministeerium) arvab, et järgmise kümne aasta jooksul on Hiinal plaan oma arsenal vähemalt kahekordistada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee