Kommentaar

Anneli Ott | Ma ei ole riigi esivaktsiinivastane! (115)

Anneli Ott, kultuuriminister, Keskerakond, 30. juuli 2021 20:30

Anneli Ott

Foto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia

„Viimase nädala jooksul on ajakirjanduses püütud teha minust justkui riigi esivaktsiinivastane, mida ma aga kindlasti ei ole,“ kirjutab kultuuriminister Anneli Ott. „Vaktsineerimine on üks oluline meede, millega hoida viiruse levik kontrolli all ning toetan seda. Nagu selgitasid eilsel valitsuse pressikonverentsil peaminister Kaja Kallas ja minister Aab on valitsuses kõik vaksineerimisalased otsused vastu võetud konsensuslikult.“

Arvan, et diskussioon selle teema üle ühiskonnas on vajalik, kuid see on jäänud liialt kinni minu isikusse. Tervisega seotud küsimused on väga isiklikud ja enda tervist puudutavad otsused olen teinud konsulteerides mitme arstiga. Tulenevalt kehtivatest seadustest on meil kõigil vabadus otsustada oma tervise üle, omades arstide soovitusi ja toimides oma isikliku parima äratundmise järgi.

Samal teemal

Vaktsineerimise kõrvale tuleb luua lihtne testimise süsteem

Kogu ühiskonna absoluutne vaktsineerimine Covidiga võitlemisel ei saa olla ainus tee, peame kasutama ka kõiki teisi võimalike meetmeid. Peame hoidma ühiskonda koos ja võimalikult avatud, leidma need mõistlikud võimalused- esiteks, kuidas piisavalt informeeritult vaktsineerida ja teiseks, kuidas seista nende inimeste eest, kellel see tuleneval tervisest või oma vabast valikust pole  võimalik, sest kõiki tervist puudutavad otsuseid saab teha eelkõige perearstiga ja ka erialaarstidega konsulteerides ning ainult oma tervislikust seisundit lähtuvalt.

Täna, mil kolmas laine on sisuliselt alanud, peame leidma ka alternatiivseid viise,  millega kõnetada kõiki ühiskonna gruppe ning seeläbi kindlustada kultuuri avatus, majanduse toimimine ning riigi heaolu tervikuna. Kui inimene suudab teatrisse minnes tõendada oma tervisliku seisundi, siis miks ei võiks ta seal sündmusel olla? Peame töötama välja lihtsa  süsteem, mis oleks kõigile inimestele kättesaadav. 

Olen rääkinud Prantsusmaa näitest, kus on võimalik teha antigeenteste ka apteekides ning ka Eestis võiksime otsida sarnaseid võimalusi. Eestis on tugev apteegivõrk ning üheks lahenduseks oleks tekitada ka seal võimalused ja anda õigus teha kiirteste ja sisestada vastavaid andmeid. Ka kultuurikorraldajad on jaganud tagasisidet, et praegune testimise süsteem on liialt kulukas, inimestele raskesti kasutatav ning tervikuna vajab tõhustamist. Seda kitsaskohta tekitavad probleemid tuleb kiiresti lahendada.

Apteekide kaasamine  toetaks ühiskonna avatust, et maapiirkondades elavad inimesed ei peaks võtma tee pikka ette  tõmbekeskusesse, et vajalik test oma tervisliku seisundi tõendamiseks teha. 

Diskussioon vaktsineerimise üle ei kao

Teadlastel, arstidel ja poliitikutel seisab ees suur töö, et hoida ühiskonnad avatuna ja naasta normaalse elurütmi juurde. Tänaseks on tõenäoline, et see viirus ei kao lähiajal ning seetõttu jätkub ka  diskussioon vaksineerimise üle, mis toob kaas uusi ja innaovaatilisi lahendusi. Mul on hea meel, et see diskusiooni on meil avatud, kuid see  ei peaks enam tulevikus keskenduma  personaalselt minu isikule, samuti pole ma vaksiinivastane.

Lõpetuseks arvan, et oleks lisaks vaktsineerimise võimaldamisele on mõistlik  töötada välja ka testimise süsteem, et võimaldada nautida kõigil soovijatel vabalt kultuurisündmusi ning aitaks vältida ka riigi sulgemist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee