Juhtkiri

Juhtkiri | Mask kui sõnum (8)

ohtuleht.ee, 30. juuli 2021 18:00

Kui varem eelnes maskide kohustuslikuks tegemisele maskikandjate hulga järkjärguline suurenemine avalikus ruumis, mida toetasid erineva nõudlikkusastmega riiklikud soovitused, siis alates esmaspäevast ühissõidukites taas nähtavad maskid ilmuvad sinna ilmselt eelkõige seetõttu, et valitsus tegi nende kandmise kohustuslikuks.

Raske on ennustada, kuivõrd vastuvõtlik on elanikkond uuele korraldusele seekord, kuid võimalikul trotsil saab tuvastada kaks peamist põhjust: suvise vabama elu nautijate ohutunne püsib madal iga päev lisanduva paarisaja nakatunu kiuste, ja maskikohustust ei tajuta olevat kooskõlas peaministripartei senise retoorikaga, et sügisel hakkavad piirangud kehtima vaid mittevaktsineeritutele. Pole ju terviseeksperdidki päris ühel meelel, kas kaitsesüstituil ja läbipõdenuil on tarvis teatud olukordades maski kanda – kuigi teame, et ka vaktsineeritu võib koroonaviirusega nakatuda.

Kolmanda võimaliku põhjuse lisas opositsioonilise EKRE juht Martin Helme, kui kutsus oma jälgijaid üles kodanikuallumatusele, eirates valitsuse kehtestatud uusi keelde. Tegelikult võiks tema üleskutsel olla vastupidinegi mõju, kui maski kandmisest muul põhjusel hoidunud kodanikud ei soovi olla identifitseeritud kui konkreetse erakonna toetajad. Ehk on Kaja Kallase valitsusel põhjust Helmele ja tema erakonnakaaslastele tänulikki olla, kui tähelepanu keskpunktis polegi enam Kallase valitsuse läbikukkumine vaktsineerimise korraldamisel, mille kohta on etteheiteid paljudel erakondlikust eelistusest hoolimata, vaid pooli hakatakse valima hoopis teistel alustel?

Muidugi oleks parem, kui keegi ei teeks isegi katset tervisekaitsemeetmete politiseerimiseks (aga kohalike valimiste eel on see võimalus poliitikuile seda ahvatlevam), ent paraku on see juhtunud peaaegu igal pool maailmas ja tõenäoliselt juhtub edaspidigi. Isikliku seisukoha kujundamisel tuleb võimalust, et kuulajaga manipuleeritakse, igal juhul meeles pidada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee