Sisuturundus

Ideed nädalavahetuse veetmiseks – päikeselinn Šiauliai 

Šiauliai Turismiamet, 27. august 2021 10:54

Šiauliai – päikeselinn Leedu põhjaosas – tähistab tänavu 785. sünnipäeva. Linna hüüdnimi on seotud Saule (Päikese) lahinguga, päikese nime kannavad linna väljakud, päikese sümbolid on muutunud linna lahutamatuks osaks. Kutsume sind liikuma päikesemärkide järgi ja nautima linna vaatamisväärsusi.

Kui linnas on koguni 22 muuseumi, siis milline valida?

Alates kõige magusamast kuni selliseni, mis keeratakse lukust lahti alles pärast eelnevat kokkulepet. Muuseumide temaatika ja iseloom on väga erinev – ühed tõmbavad rohkem lapsi, teisi külastavad ainult tugeva närvikavaga inimesed.

Juba aastaid on väga populaarsed kommivabriku Rūta šokolaadimuuseum ja Kassimuuseum. Esimeses neist saab olla šokolaadimeister ja osaleda šokolaadi töötoas, teises hõõrub vastu jalgu ja laseb end hellitada koguni seitse päris kassi. Need muuseumid meeldivad igas vanuses külastajatele, sest muljed ja ise valmistatud kommid saab kaasa võtta.

Šiauliai uusim külastuskoht on balti rahvaste kultuurikeskus. Kust baltlased tulid, millise pärandi jätsid tänapäeva inimestele ja mida võiksime meie balti rahvastelt õppida – vastused nendele küsimustele leiad kultuurikeskusest Balti Tee.

Kui paljude miljonäride villasid olete külastanud? Kes soovivad kogeda 20. sajandi alguse luksust, peavad kindlasti külastama Šiauliai esimese miljonäri Chaim Frenkeli villat. Autentne ainulaadne hoone ja ilmekad interjöörid ei jäta kedagi ükskõikseks ning tuhande roosipõõsaga roosiaed on sinu fotode jaoks suurepärane taust. Roosipõõsa on siia istunud ka Leedu Vabariigi president Gitanas Nausėda.

Šiauliai võib kiidelda ka Valge Majaga ja kuigi president seal ei ela, on see linna ajaloos väga oluline objekt. Šiauliais väga lugupeetud Venclauskaste pere advokaadist isa ja koduperenaisest ema kasvatasid sõja ajal üles sada orbu, kellest mõne ka lapsendasid ja hoolitsesid nende hariduse eest. Nende maja on avalikkusele avatud, siin on erinevaid ekspositsioone ja lõõgastuda saab Našlaičių (Vaeslaste) aias.

Päikeselinna looduskaunid kohad

Fotosessioonide, uute teadmiste, pikniku või tähtpäevade tähistamise jaoks – Šiauliai botaanikaaed ootab külastajaid ja ruumi on siin kõigi jaoks. Suur rododendronite kollektsioon on õite ilus juba varakevadest peale ja loob õunapuude varjus puhkepausi nautimiseks imelise koha. Botaanikaaia uhkuseks on tohutu kiviktaimla ja mägitaimede kollektsioon, kus õitsevad isegi alpi jänesekäpad. Suvel on botaanikaaia väravad avatud ka nädalavahetustel.

Šiauliais on kaks järve, kus saab lõõgastuda või proovida erinevaid veelõbusid. Romantiliste päikeseloojangute ajal meelitab Rėkyva järv purjetajaid ja lohesurfareid. Otse linna südames asub Talkša järv, mille kallastel armastavad puhata kohalikud elanikud. Siin on ka suurim loomaskulptuur Raudne rebane ja veelõbustuste baas, talvel aga, kui järve katab jää, saab jalgsi teisele kaldale.

Tänav kui poodium ja majade kirjud seinad: kunst on Šiauliais au sees

Vilniause tänav on üks linna peamisi artereid. Rohkem kui kilomeetri pikkune tänavalõik on ainult jalakäijate päralt, seda osa tänavast nimetatakse ka Broadwayks.

Jalgadesse küll kinni ei hakka, kuid silmad haaravad kindlasti uusi kunstiteoseid. Kui tegid lapsepõlves hoovis „saladusi“ (maha maetud ja klaasikilluga kaetud värvipildid), siis nüüd on need modernsed, kaasaegsed „saladused“, sest koos helisalvestustega on need tõesti pilkupüüdvad ja tutvustavad linna ajalugu.

Šiauliai linna elanikke on alati iseloomustanud kunstiline leidlikkus ja ootamatud kunstipuhangud linnas. Seda näitab ka puu otsa roninud tohutusuur kameeleon või puu otsas kükitav ootamatult suure drooniga tüüp. Võib-olla ootavad sind siis, kui teie Šiauliaid külastate, siin veel mõned üllatused.  

Veel rohkem ideesid Šiauliai linnaga tutvumiseks leiad mobiilirakendusest Šiauliai Region Guide või veebilehelt visitsiauliai.lt

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee