Maailm

VÕLTSITUD PASSID, OLEMATUD TESTID: kogu maailmas õitseb põrandaalune koroonatõendite äri (4)

Greete Kõrvits, 29. juuli 2021 20:55
USAs kirjutatakse vaktsiinitõendeid vanamoodsalt käsitsi.Foto: Vida Press

Võltsitud koroonateste jaganud Rootsi arst läks aastaks vangi. Itaalia politsei tabas mitu netipetturit, kes reisisellidele Euroopa Liidu digitõendeid müüsid. Isegi Google'isse vastavaid sõnu trükkides ilmneb, et tegemist on sõnakombinatsiooniga, mida vist päris paljud otsingulahtrisse kirjutavad.

Väljaande Meduza sõnul on liba-vaktsiinipasside müügist saanud Venemaa kõige levinum veebipettus, millega küberpätid miljoneid rublasid teenivad. Tihtilugu kasutavad petised neile usaldatud andmeid ära ka teistes kuritegudes. Põhimõtteliselt algas hõlmaalune tõendiäri samal hetkel, kui vaktsiinid kasutusse jõudsid. Venemaa vaktsineerimisprogramm kippus venima ja inimeste usaldus Sputniku kaitsesüstide suhtes ei ole kuigivõrd suur. Moskva oli rahva leige huvi ja koroonaviiruse levikuga nii hädas, et tegi vaktsineerimise pealinna meditsiinitöötajatele, õpetajatele, ühistransporditöötajatele ning kaubandussektori töötajaskonnale kohustuslikuks. Sarnaseid nõudmisi hakkasid esitama ka teised omavalitsused. Vaktsiiniskeptikutele ja „valitsuse süsti“ pelgajatele said petuskeemid väljapääsuks kohustusest kõrvale põigelda.

Kõik hämarad koroonatehingud ei toimu aga salajases netikeskkonnas. USAs pole kasutusel digitaalset vaktsiinitõendit, seal paneb süsti tegija kogu vajaliku info kirja vanamoodsalt käsitsi. Seegi loob soodsaid võimalusi pettuseks: üks California arst jäi vahele, kui kaitsepookimata inimestele vaktsiinikaarte välja kirjutas.

On ka teistpidiseid pettusi. Briti meedia vahendas, kuidas teismelised karastusjooke ja apelsinimahla kasutades libapositiivseid teste andsid. Pettus jäi siiski lühiajaliseks, kuna need toimisid vaid koduste kiirtestide puhul. Medõe või arsti võetud PCR-test paljastas tõe.

Samal teemal

16.02.2021
ETTEVAATUST, LIBAVAKTSIINID! Tigutempos tarne muudab kannatamatuks ja ettevaatamatuks