Juhtkiri

Juhtkiri | Kas piiranguid saanuks vältida? (7)

ohtuleht.ee, 29. juuli 2021 17:19

Kaja Kallase valitsus on oma ametiaja jooksul teist korda samasse ämbrisse astumas: kui hilistalvel magati haigestumise kasv õigel ajal maha ja tehti piirangute ühtlustamise sildi all hoopis leevendusi, siis kolmanda laine algus jäi õigel ajal märkamata ministrite suvepuhkuse tõttu. Tulemuseks on kolmekohalised arvud uusi nakatunuid päevas ja vajadus lajatada korraga mitme uue piiranguga. Kui talvel ei saanud toona veel kogenematu valitsus toetuda vaktsiinidele, mis säästavad ühiskonda koormavatest piirangutest, sest neid laekus piltlikult öeldes tilkhaaval, siis nüüd tuleb vaadata peeglisse, miks hoolimata külluslikest varudest on peaaegu pool elanikkonnast endiselt vaktsineerimata.

Vaevalt tulid vaktsineerimiskorralduse avaliku kriitika tõttu puhkuse katkestanud peaminister Kaja Kallasele päriselt üllatusena need kitsaskohad, millele juhtis sel nädalal tähelepanu riigikontrolör. Paraku on sellele lisandunud ka kohalike omavalitsuste ja ettevõtjate pahameel. Öeldakse justkui ühest suust, et vaktsineerimise korraldajad eesotsas sotsiaalministeeriumiga on järjest tagasi lükanud nende abipakkumisi ainult selleks, et mitu kuud hiljem ise jalgratast leiutada. Kuidas on näiteks võimalik, et kuu aega enne kooli algust kuuleme edulugusid koolijuhtidest, kes on isikliku südikusega välja võidelnud (!) vaktsineerimistalgud kooliruumides? Kui isegi riik pole valmis õlga alla panema, kes siis veel? Ja kuivõrd hea mõte on lasta kriitikast tuimaks löödud tippametnikel ametiaja lõpuni omal kohal tiksuda, kui see tähendab, et uued inimesed saavad tööle asuda alles siis, kui tervishoiusektor ägab tõenäoliselt taas ülekoormuse all? Erilist julgust ei sisenda sotsiaalministri Tanel Kiige kinnitus, et inimesed, kes on vaktsineerimise kitsaskohad tekitanud ja sellega praeguse tulemuse saavutanud, hakkavad nüüd neid kitsaskohti lahendama. Kuidas saab sariebaõnnestujatelt loota midagi muud?

Planeerimisvigade eest maksab kahjuks lõivu ühiskond tervikuna – kes tervisega, kes oma liikumisvabaduse ja muude mugavustega. Alates esmaspäevast tuleb ühistranspordis taas maski kanda (kas viirus tuleval nädalavahetusel veel ei levi?) ja 9. augustist tohib koroonapassi kontrollita üritusi korraldada siseruumides vaid 50 ja välitingimustes 100 osalejale. Kui esimene piirang võib tekitada vaktsineerimistrotsigi (süstiga end maskist vabaks ei osta), siis vaba ligipääs meelelahutusele on loodetavasti kaalukam argument vaktsineerimise kasuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee