Maailm

Valgevene pagulane kaasmaalastele: seni, kuni võimud teid rahule ei jäta, jookske Leetu, jookske! (1)

Stass Kuznetsov, 28. juuli 2021 19:10
Tsaruk sattus Pabradė pagulaskeskusesse aastavahetusel. Toona olid seal veel vaid üksikud Aafrikast pärit põgenikud.Foto: Erakogu

Samal ajal kui Leedu võimud Valgevene piirile aia püstitamise probleemi lahendada üritavad, peetakse piiril kinni kümneid ebaseaduslikke sisserändajaid. Peamiselt põgenevad Valgevenest Leetu nn majanduspõgenikud, kes on pärit Lähis-Ida ja Aafrika riikidest. Kuid piiriületajate sekka satub ka Valgevene põliselanikke, kes põgenevad kodumaalt poliitiliste repressioonide eest. Hiljutisel visiidil rändekriisi sattunud Leetu rääkis Õhtuleht ühe sellise pagulasega.

„Kui ma poleks Leetu põgenenud, siis oleksin Valgevenes juba ammu trellide taha pandud,“ alustab Aleksander Tsaruk oma lugu. Kohtume temaga Vilniuse raudteejaama kohviku terrassil. 52aastane mees näeb oma tegelikust vanusest palju vanem välja. Kõhn, hallid juuksed, kurb pilk. Sellel on igati arusaadav põhjus – Tsaruki tervis halvenes mullu novembris, kui ta veetis Valgevenes peaaegu kuu aega arestis. Jõulupühade ajal otsustas ta põgeneda Leetu, kus veetis esimesed neli kuud Pabradė pagulaskeskuses. Samas, mis jõudis pärast suvel puhkenud rändekriisi maailma ajalehtede pealkirjadesse.

Edasi lugemiseks: