Juhtkiri

Juhtkiri | Ilma vaktsineerimisplaanita kuristiku poole (9)

ohtuleht.ee, 27. juuli 2021 17:14

Foto: Martin Ahven

Eesti rahval on põhjust end petetuna tunda, sest nagu selgub riigikontrolör Janar Holmi märgukirjast peaministrile, siis alates maikuust on igal nädalal olnud üle kümneid tuhandeid vaktsiinidoose, kuigi meile on pidevalt korratud, et vaktsineerimistempot hoiab tagasi just vaktsiinide puudus. Jah, doose oli üle isegi ajal, mis inimesed olid valmis kümme tundi arvuti läheduses ootama, et broneerida vaktsineerimisaeg ja saada enne suve kätte esimene süst. Võimalik on see olnud üksnes seetõttu, et vaktsineerimise korraldajad on kaitsepookimise edenemisest kõneldes olnud süsteemselt ebamäärased ja teadlikult vältinud faktide avalikustamist, mis võiksid paljastada puudujääke nende endi töös.

Läbivaks jooneks Eesti vaktsineerimise korraldamisel võibki pidada just vastutuse vältimist. Kõrgematel tasanditel pole tagasiastumisi järgnenud ei pärast sotsiaalministeeriumi kantsleri vaktsineerimist väljaspool kindlaks määratud järjekorda, digiregistratuuri täielikku kokkujooksutamist ega vaktsiinide suurhävingut terviseameti laos. Ilmselt ei järgne seda ka nüüd, mil riigikontrolör on näpuga osutanud tõsiasjale, et vaktsineerimisplaan aegus juba juunis ja uut kava pole siiani avalikustatud, mis siis, et uus koroonalaine on juba alustanud oma laastamistööd. Pole plaani, pole ka probleemi, et keegi eesmärkide täitmata jätmise pärast kraesse kargaks? Kavandist võib aga järeldada, et kriitika vastu kindlustatakse end taas selgelt mõõdetavate eesmärkide puudumisega – keegi ei söanda välja öelda, milline võiks olla näiteks sügisest kooli minevate noorte hõlmatus või millised on järgmised sammud Ida-Virumaa kaitsesüstimiseks.

Naiivne oleks arvata, et kriisijuhtimise paranemine seisab näiteks vaktsineerimisjuhi väljavahetamise taga (kuigi tundub, et tahtmise korral oleks saanud temagi muretult jätkata), kui vigu on teinud end nähtavasti eksimatuks pidavad tegelased igal tasandil kuni alluvaid kritiseerimast hoiduva ministrini välja. Kui vastuargumendiks on, et võtmetegelaste väljavahetamine tähendaks uutele inimestele ilmselt eksimusterohket sisseelamisaega, siis on see sama hea kui öelda, et Eesti vääribki järjepidevalt kehva kriisijuhtimist. Ilma igasuguse lootuseta paranemisele.

Samal teemal

27.07.2021
Jaanus Karilaid: Kaja Kallas katkestas puhkuse asjata
27.07.2021
RIIGIKONTROLÖR ANNAB TULD! Vaktsiine on, aga reaalne vaktsineerimisplaan lonkab mitut jalga. Kallas: katkestasin puhkuse, sest olukord on lubamatu!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee