Eesti uudised

Hiiumaa võitleb oma praami eest: avalikus pöördumises tuuakse välja, et saarlaste kasuks praame vahetades rikuti lepingut (23)

Toimetas Keit Paju, 24. juuli 2021 15:00

Hiidlastelt võeti ära 700 reisijat mahutav Tiiu, mis hakkas sõitma Virtsu-Kuivastu liinil. 300 inimest vähem mahutav Regula hakkas aga reisima mandri ja Hiiumaa vahel. Hiidlaste sõnul on selline vahetus liinilepingu rikkumine.

Foto: Teet Malsroos

Õnnetus Saaremaa praamiga Tõll on palju paksu pahandust tekitanud: hiidlased on maruvihased, et nende suurema mahutavusega parvlaev Tiiu saarlaste kasuks vähem mahutava Regulaga ära vahetati. Hiiumaa valla volikogu, Hiiumaa vallavalitsuse, ettevõtjate liidu, turismiklastri ja erakondade piirkonnaorganisatsioonide nimel saadeti avalik pöördumine nii peaministrile, majandus- ja taristuminister Taavi Aasale, riigihalduse ministrile Jaak Aabile, transpordiameti peadirektorile Kaido Padarile ja muidugi TS Laevad juhatuse esimehele Indrek Randveerile, kus nõutakse koheselt oma laeva tagasi.

Avaldame pöördumise täismahus:

Samal teemal

Avalik pöördumine parvlaevaühenduse kahjustamise lõpetamiseks Rohuküla-Heltermaa liinil

Lugupeetud Hiiumaa ja mandri vahelise parvlaevaühendusega seotud osapoolte esindajad!
Käesolev pöördumine lähtub Hiiumaa elanike ja külaliste ülekaalukast avalikust huvist õiguspärasele ja õiglasele kohtlemisele.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on riigi esindajana mandri ja Eesti suursaarte vahelise sõitjateveo avaliku teenindamise lepingu pooleks. Sellest tulenevalt pöördume ministeeriumi, samuti ka Vabariigi Valitsuse poole avaliku taotlusega nõuda vedajalt kui oma lepingupartnerilt praeguseks kujunenud erandolukorras lepingutingimuste nõuetekohast täpset täitmist ja Hiiumaa liinil parvlaevaühenduse kahjustamise kohest lõpetamist.

Leiame, et tegemist ei ole force majeure olukorraga, millega võiks õigustada üleveovõimekuse vähendamist Rohuküla-Heltermaa liinil. Tegemist on lepingus otseselt ettenähtud ja piisavalt reguleeritud erandolukorraga, mis on põhjustatud ühe parvlaeva vigastusest. Lepingus reguleeritud erandolukord ei anna vedajale õigust oma kohustustest kõrvalekaldumiseks ega isetegevuseks, ka erandolukorras tuleb tegutseda lepingus ettenähtud viisil.

Juhime tähelepanu, et kehtivast lepingust tulenevalt peavad liini teenindama vähemalt 150 autokohaga laevad. Kui ühel liinil tekib tehniline probleem, tuleb erandolukorras viia asenduslaev just sellele liinile, aga mitte kahjustada laevaliiklust liinil, kus erandolukorda ei ole. Asenduslaevaks on lepingu täitmisel alati olnud Regula. Asenduslaeva ei tohiks kasutada põhiliini teenindamiseks, mida Saaremaa liinil Regulaga tavarutiinina praktiseeritakse.

Eeltoodust tulenevalt palume MKM-l kontrollida lepingu nõuetekohast täitmist vedaja poolt, nõuda vedajalt lepingurikkumiste kõrvaldamist ja Hiiumaa liinil parvlaevaühenduse kahjustamise viivitamatut lõpetamist.

Aivar Viidik
Hiiumaa vallavolikogu esimees Reformierakonna Hiiumaa piirkonna esimees

Hergo Tasuja
Hiiumaa vallavanema asendaja
Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkonna esimees

Arno Kuusk
Hiiumaa Ettevõtjate Liidu juhatuse liige

Kristel Üksvärav
Hiiumaa Tursmiklastri juht

Antti Leigri
Hiiumaa vallavolikogu liige
Keskerakonna Hiiumaa piirkonna esimees

Georg Linkov
Isamaa Hiiumaa piirkonna esimees

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee