Maailm

PÖÖRANE PÄÄSEMINE: sihikindel grislikaru terroriseeris Alaska tühermaal hätta sattunud matkajat 

Toimetas Aare Kartau, 23. juuli 2021 14:53

Hättasattunud matkaja päästeti vanast kaevurite laagripaigast. Karu oli suutnud konteinerelamu ukse eest rebida.

Foto: AFP/Scanpix

Alaska tühermaalt päästeti mees, kes oli sattunud sihikindla grislikaru viha alla. Loom oli rünnanud matkajat tolle laagriplatsil ja ta isegi jõe äärde vedanud, ent mehel õnnestus karu käest pääseda. Üleväsinud ja vigastatud mees varjus mahajäetud konteinerelamu katusel terveid päevi – tal ei õnnestunud põgeneda ega isegi magama jääda, sest karu naasis igal õhtul laagripaika.

Nigelasse olukorda sattunud mees pääses õnneliku kokkusattumuse läbi. Üle tema laagriplatsi lendas Alaska rannavalveametnike kopter. Nood märkasid keset tühermaad seisva konteinerputka katusele kraabitud SOS teadet ja kätega vehkivat meest. Veelgi õnnelikumaks teeb pääsemise asjaolu, et helikopter poleks pidanud vaatluslennu ajal hätta sattunud matkaja lähedusse üldse sattumagi, ent piloot muutis pilvede vältimiseks kurssi.

Peaaegu lootuse kaotanud hädaline teatas pärast päästmist, et teda oli rünnanud suur grislikaru, kes tema laagrist ei lahkunud. Mehel oli karu hirmutamiseks küll püstol, ent talle olid alles jäänud vaid üksikud padrunid. Samuti polnud selles Alaska piirkonnas mobiililevi ja matkajal polnud kaasas satelliittelefoni. Kopteri saabumiseta poleks mees ilmselt pääsenud.

Alaskas elab tunduvalt rohkem karusid kui mujal Ameerikas.

Foto: Pixabay

Samal teemal

Üks päästja Jared Carbajal teatas New York Timesile, et hädalise laskemoon oli peaaegu otsakorral ja hurtsiku uks oli eest rebitud. „Mingil hetkel oli karu ta jõe äärde lohistanud,“ selgitas Carbajal juhtunut. Karu oli meest ka vigastanud – tema rinnal olid muljumisjäljed ning üks jalg oli saanud kannatada. Matkaja toimetati haiglasse, ent teatavasti pole talle tekitatud haavad eluohtlikud.

Hättasattunu nime pole avaldatud, ent teatavasti on tegu 50-60ndates aastates mehega, keda oodati juba päevi varem retkelt koju. Mehe tuttavad teavitasid tema kadumisest ka ametivõime. Kokku veetis ta tühermaal umbes nädala.

Alaskas elab metsikus looduses tunduvalt rohkem karusid kui teistes Ameerika Ühendriikide osariikides. Kohalikud eksperdid rõhutavad, et inimese ja karu agressiivseid kohtumisi juhtub siiski võrdlemisi harva. 2019. aastal valminud Alaska tervishoiuametnike uurimusest selgus, et aastatel 2000-2017 sattus osariigis haiglaravile 68 inimest, keda oli rünnanud karu. Sama aja jooksul suri karurünnakute tagajärjel kümme inimest.

Samal teemal

03.09.2019
KLIIMA SOOJENEMINE: Kanada karud nälgivad, sest kala on üha vähem
29.10.2018
TRAGÖÖDIA: karu tappis ema ja lapse
05.09.2016
VIDEO | MEES, KES JÄI ELLU: grislikaru ründas matkajat - kaks korda!
30.05.2016
Ameerikas murdis karu maha jalgratturi