Hiidlased jäävad ühest uuest praamist ilma ning peavad leppima vana ning 300 inimest vähem mahutava Regulaga.

Foto: Teet Malsroos
Toimetasid Hindrek Pärg, Annika Erg 22. juuli 2021 17:25

Mandri ning Saare- ja Hiiumaa vahel praamiliiklust korraldav TS Laevad otsustas vahetada liinidel sõitvaid laevu pärast kolmapäeval toimunud õnnetust parvlaev Tõlluga. Otsus vihastas aga hiidlasi, kelle arvates peetakse saarlaste heaolu olulisemaks.

Rohuküla-Heltermaa vahel seilav ja 700 reisijat mahutav Tiiu hakkab laupäevast sõitma hoopis Virtsu-Kuivastu liinil, 300 inimest vähem mahutav Regula hakkab aga reisima mandri ja Hiiumaa vahel.

Pressiteates andis Randveer ka märku, et mõistavad hiidlaste muret, kuidas liikumine saare ja mandri vahel hakkab kulgema. „Hetkel pole Rohuküla-Heltermaa liini nädalavahetuse reisid veel täis müüdud. Olgugi, et Regula mahutab vähem reisijaid ja sõidukeid kui meie põhilaevad, saame hetkel väikeste muudatustega juba pileti ostnutele tagada Hiiumaa liinil nädalavahetuseks üleveo. Eesmärk on teenindada kõik juba planeeritud reisid ära võimalikult väikese ooteajaga,“ selgitas Randveer. 

Suursaarte ja mandri vahel on eesootaval nädalavahetusel mõistlik reisida ka liinibussiga, kuna bussid pääsevad eelisjärjekorras laevale. Bussides veel kohti on ning transpordiameti palvel lisatakse lähipäevadeks ka bussireise juurde.

22. ja 23. juulil teenindavad Virtsu-Kuivastu liinil reisijaid parvlaevad Piret ja Regula sõites vabagraafiku alusel. Reisijaid teenindatakse sadamas elavas järjekorras, sadamaalale ja laevale pääs toimub saabumise järjekorras. Etteostetud e-piletid kehtivad, kuid üldjärjekorras. See tähendab, et nendel päevadel ei anna Virtsu-Kuivastu liinil e-pilet eelist sadamasse sõitmisel ega laevale pääsemisel.

Hiidlased on ebaõiglusest löödud

Riigikogu liige ja Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik nimetas praamide vahetust halvaks uudiseks.

„Täna toimus mitu kohtumist seoses Saaremaa praamiga toimunud intsidendi ja selle lahenduste osas. Kokkuvõtteks oli riigi ehk majandusministeeriumi (minister Taavi Aas), tellija ehk transpordiameti ja vedaja ehk TS Laevade otsus, et Regula tuuakse Hiiumaa liinile selle reede öösel vastu laupäeva ja üks suur Hiiumaa praam viiakse Saaremaa liinile. Seda tehakse esialgu esmaspäevani, siis toimub uus nõupidamine ja otsus, kuidas toimub edasine liiklus,“ seletas Viidik sotsiaalmeediapostituses.

„Ütlesin kohtumisel korduvalt, et tundes ja elades kaasa naabrite saarlaste olukorrale, on selline lahendus hiidlaste suhtes ülekohtune ja me ei saa ühelgi moel sellega nõustuda! Ka statistika näitab, et Hiiumaa suured laevad on pikalt sajaprotsendiliselt broneeritud, saarel toimub palju üritusi ja nii korraldajad kui külastajad on sellega arvestanud. Seda enam, et üleveonumbrite kasv Hiiumaa liinil on olnud sel kevadel ja suvel muljetavaldav,“ ütles Viidik.

Lisaks pidas ta solvavaks argumenti, et hiidlaste kahjud on ka selle vangerdusega väiksemad kui saarlaste omad ilma vangerduseta.

„Mis siis teha ja kuidas edasi? Mitu organisatsiooni on saatnud oma seisukohad kõigile osapooltele. Andsin “Aktuaalsele kaamerale„ intervjuu, kus toonitasin veelkord, et kahe suursaare vahelised laevaliinid on väga erineva iseloomuga ja Hiiumaa liini paindlikkus oluliselt väiksem kui Saaremaal. Ja et hiidlased ei pea kannatama tekkinud intsidendi pärast!“ rõhutas Viidik.

Postituse kommentaarium kobrutab hiidlaste vihast – nad peavad otsust ebaõiglaselt saarlasi eelistavaks.

„Hetkeseis pühapäevaks Heltermaalt Rohukülla: kõik eelmüügi sõidukikohad on välja müüdud! Kujutate ette ka, mis möll siin toimuma hakkab!? Nagu ikka, mingite praamijamade puhul on just hiidlased kannatajate rollis...“ pahandab Mihkel.

„Imelik, et terve minu elu on saarlased nagu paremad inimesed kui hiidlased ja neile alati kõik eelised ja soodused... Ülekohtune!“ ütleb Katrin.

Saarlaste elu pole aga samuti meelakkumine. Neljapäeval kella 15 ajal ulatus autodejärjekord Tusti teeotsani.

Lennukid teevad lisalende

Transpordiamet tellis Saaremaa ja Hiiumaa teenindamiseks nädalavahetuseks vedajatelt lisalende ning kutsub üles inimesi saartele minema kas lennuki või bussiga.

Transpordiamet soovitab inimestel saartele liikumiseks kasutada võimalusel ühistransporti või lennukit. Bussides praegu veel vabu kohti on, kuid vajadusel on bussifirmad valmis panema saari teenindavatele liinidele lisabusse. Bussid pääsevad laevadele eelisjärjekorras.

Saaremaa ja Hiiumaa laevaliine teenindava TS Laevade parvlaev Tõll sõitis kolmapäeval Kuivastu sadamas vastu kaid ja vajab remonti.