Eesti uudised

Artikkel avaldatud 21. juulil kell 23.06, täiendatud 30. juulil kell 17.19

ŠOKK! Tony operatsioon jäi Saksamaal ära, sest kasvaja on taandunud (111)

Toimetas Annika Erg, 30. juuli 2021 17:19

Kolmapäeval haiglas tehtud pilt

Foto: Ly Aaslaid

Murest murtud õde postitas möödunud kolmapäeval sotsiaalmeediasse abipalve: tema 18aastane vend on sureb, kui ta kiiremas korras ravile ei pääse. Eesti arstid olevat juhtumi lootusetuks nimetanud, kuid üks Saksmaa kirurg on operatsiooni nõus ette võtma. Esialgseteks ravikuludeks vajalikud 127 000 eurot koguti heade inimeste abil kiiresti kokku. Nüüd teatas aga Tony õde sotsiaalmeedias, et Saksamaal toimuma pidanud operatsioon jäi ära.

„Tänase seisuga (30. juuli) on olukord selline, et Tonyle operatsiooni ei tehtud, kuna uute uuringutega selgus, et hetkel on kasvaja taandunud,“ kirjutas Tony õde. Selgrool on samas jälgi kasvajast, sest arstid nägid seal verevalumeid.

Arstid ei osanud kommenteerida, et kuidas selline asi võimalik on. Tonyle tehakse lisauuringuid ja kümne päeva pärast uuesti MRT.

„Ise oleme praegu täiesti šokis, sest Eestis ju kindlalt öeldi, et midagi pole teha. Et Tony ei ela seda üle. Lisauuringuid ju Eestis ei tehtud, muidu oleks võibolla juba varem selgunud, et kasvaja on taandunud või mida sellist,“ tunnistab õde.

Nii palju on siiski selge, et isegi kui kasvaja tagasi ei tule, siis taastusravi vajab Tony ikka: noormehe lihased on kärbunud ja need tuleb uuesti toimima saada.

Õde avaldas ka, et praeguseks on Tony Saksamaale viimiseks kulunud 127 292 eurot. Alles on veel 50 100 eurot.

„Kindlasti tehakse mingi hetk operatsiooniga tasaarveldus uuringute arvelt,“ ütleb ta ja lisab, et kui raha peaks alles jääma, kannavad nad selle soovijatele tagasi või annetavad edasi.

Ly Aaslaiu esialgne postitus täismahus:

"Hea inimene, pöördun Sinu poole viimases hädas suure abipalvega. Minu 18aastane päikesekiirest vend Tony on suremas. Ja ta ise ei teagi veel seda kuna me pole suutnud seda talle öelda... Tema viimaseks õlekõrreks on Saksamaale ravile saatmine. Kahjuks tuleb kõik ravi-, transpordi- ja elamiskulud endal tasuda ja lõikusele tuleb ta saata võimalikult kiiresti.

Eesti arstid paraku mu vennale ellujäämislootust ei andnud, Saksamaa arstid pakkusid, et kui ta jõuab ravile alates tänasest hiljemalt kümne päeva jooksul on tema täieliku paranemise võimalused 66 protsendi juures. Esialgsed kulud (need võivad ka tõusta juhul, kui ta vajab pikemat haiglaravi kui üks kuu) on 127 000 euro juures.

Ma ei saa lasta tal lihtsalt surra, seetõttu pean lootma heade inimeste abile, kuna mujalt seda kahjuks loota ei ole. Endal ei ole meil sellist summat mitte kusagilt võtta. Kui Sa saad aidata kasvõi ühe euroga, siis palun tee seda. Kui 127 000 inimest annetavad kasvõi ühe euro, saame me mu venna ravile saata. Mida kiiremini seda parem, sest praegusel juhul on aeg meie suurimaks vaenlaseks.

Aga nüüd algusest.

Kõik algas käesoleva aasta maikuus, mil mu Pärnumaa Kutsehariduskeskuses kokaks õppiv vend hakkas tundma kaelas valusid. Need olid nii tugevad, et ta ei saanud magada. Samuti oli voodi tõustes higistamisest läbimärg. Valuvaigistid ei aidanud, mistõttu pöördus ta kahel korral Pärnu EMOsse. Sealt ta abi ei saanud – soovitati võtta valuvaigisteid edasi ja paluti pöörduda perearsti poole. Mingisuguseid uuringuid ei tehtud. Pärast korduvaid üritusi perearsti telefoni teel tabada, sai ta saatekirja neuroloogi juurde. Olgu siinkohal öeldud, et kohapeale perearst teda ei kutsunud.

Neuroloogi juurde õnnestus aeg saada Paidesse, kust ta sai teada, et talle tuleks teha MRT, kuid selleks peab taaskord saama perearstilt saatekirja. Seekord jäi kahjuks perearst telefoni teel tabamatuks ning kuna vennal oli ka kiire Küprosele praktikale sõitmisega, jäi see asi sinnapaika. 24. juunil lendaski vend praktikale.

28. juunil teatas ta meile, et tahab koju saada, kuid põhjust ta meile ei avaldanud. See on väga tema moodi. Ta ise ulatab alati teistele esimesena abikäe, aga oma mured hoiab endale, ei taha teisi nendega koormata.

4. juulil kukkus Tony pärast tualetikülastust liikumisvõimetult kokku. Ta kutsus oma sõbra appi, kuid paraku ei jaksanud sõber teda liigutada ning kutsus kiirabi. Kiirabi viis venna haiglasse. Talle tehti igasuguseid uuringuid, kuid midagi ei leitud.

Paari päeva pärast, 6. juulil, toimetati Tony Küprosel erakliinikusse, kus tehti talle MRT ja selgus traagiline tõsiasi, et tal on seljaaju kasvaja – kaelast kuni südameni. Diagnoosiks: Spinal Cord Tumor. Tegemist on healoomulise kasvajaga, mis on nii suur ja asub keerulises kohas, et opereerimata jätmisel räägime me täna tema viimastest elupäevadest.

Sõitsime õega kiiremas korras öösel haiglasse, kus meil õnnestus teda viieks minutiks külastada. Vaatepilt oli masendav. Meie särasilmne oma restoranist unistav vend oli niivõrd abitus seisundis ja see kõik juhtus nii kähku!

11. juulil kutsuti kokku arstide konsiilium. Leiti, et kasvaja asukoht on nii halb, et opereerida ei ole mõtet. Las sureb ära. Uurisime õega Tartust, saime samasuguse vastuse. Meid see vastus ei rahuldanud, otsisime üles maailma tipp kirurgiaprofessori, Juha Hernesniemi, saatsime talle MRT pildid ja kogu haigusloo. Professor leidis, et venna prognoos võiks olla hea, kui teda opereeriks hea kirurg, samas tuleb operatsioon läbi viia nii kiiresti kui võimalik. Ta andis meile mõned Soome kirurgide kontaktid, kuid kahjuks on nad kõik praegu puhkusel.

Saime ka Berliini parimate kirurgide kontaktid. Mõlemad vastasid, üks varem kui teine, et venda saaks opereerida. Üks neist, Felix Göhre, oli nõus operatsiooni lähiajal ette võtma.

Ainus mure oleks nüüd operatsiooniks ja transpordiks vajaminev summa kokku saada. Viimasel ajal on vend tundunud end juba pisut paremini, ta on küll hingamisaparaatide all, kuid täie mõistuse juures. Oma tegelikust olukorrast pole tal aimugi."

Kui soovid aidata, saad kanda raha järgmisele kontole: LY AASALAID EE182200221066388273, selgitusse „Annetus“.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee